Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Merge-arrows.svg
Artykuł ten należy zintegrować z artykułem Procesy norymberskie.
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze

Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze – organ wymiaru sprawiedliwości powołany w 1945 r. z inicjatywy Francji, USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR w celu osądzenia głównych zbrodniarzy wojennych Rzeszy Niemieckiej z okresu II wojny światowej, oskarżonych o zbrodnie wojenne, przeciwko pokojowi i przeciwko ludzkości.

  • Dlaczego proces norymberski, na którym osądzono dygnitarzy hitlerowskich, nie był zbrodnią? Ponieważ nie dał okazji Ciemnogrodowi do brutalnego atakowania liberałów w łonie WKP(b), KPZR, PPR i PZPR.
    • Autor: Piotr Wierzbicki, Podręcznik Europejczyka. Z Ciemnogrodu do Paryża, Wydawnictwo Zysk i S-ka, ISBN 8371500769, s. 46.
  • Jakaś sprawiedliwość bezwzględna chce obiektywnie odmierzyć i odważyć zbrodnie, dla których nie ma ani miary, ani wagi, i chce doprowadzić do dwudziestu jeden ludzi do potwierdzenia ich winy, gdy to wszystko jest bez znaczenia, bo Goring już na zawsze pozostanie Goringiem, Frank Frankiem, Hess Hessem [...] Toteż cały ten sąd wydaje mi się jakimś tragicznym nieporozumieniem, jakąś szlachetną zabawą, która ma uczyć i wychowywać, a w rzeczywistości nikogo nie uczy, nikogo nie bawi, wszystkich drażni.
  • Skłonni byliśmy trochę lekceważyć taki problem, jak udowodnienie i dokumentowanie zbrodni hitlerowskich. Dla wielu sama zasada była nonsensowna - co tu w ogóle jest do udowadniania.