Edmund Osmańczyk
Wygląd
Edmund Jan Osmańczyk (1913–1989) – polski publicysta i politolog, poseł na Sejm PRL I, II, V, VI, VII i VIII kadencji, senator I kadencji.
- Konkordat ten zapewniał [katolickiemu] duchowieństwu niemieckiemu „ochronę czci sutanny taką samą, jaką przewiduje się dla munduru Wehrmachtu”.
- Opis: o konkordacie zawartym między Stolicą Apostolską i III Rzeszą Niemiecką w 1935
- Źródło: Encyklopedia ONZ i stosunków międzynarodowych (1982)
- Zobacz też: konkordat
- Proces norymberski miał sprawić, by przywódcy III Rzeszy nigdy nie stali się bohaterami narodowymi, by sztandary niemieckie nigdy nie pochyliły się nad pomnikiem historycznych zbrodniarzy. By przyszłe pokolenia Niemców uznały krwawą winę i spłacić mogły – i chciały – straszliwy dług wobec całego świata.
- Opis: o procesach norymberskich.
- Źródło: Proces Norymberski - Sąd nad III Rzeszą, dzieje.pl, 20 listopada 2015.
O Edmundzie Osmańczyku
[edytuj]- Zabieram głos w sprawie ważnej, w sprawie poszanowania godności wieloletniego polskiego parlamentarzysty, symbolu walki o polskość Śląska, poety, wybitnego polskiego publicysty połowy XX wieku, dziennikarza, encyklopedysty, patrioty – Edmunda Osmańczyka. Miałem okazję 15 lat temu jako młody poseł z Górnego Śląska, z Katowic w sejmie kontraktowym poznać i zaprzyjaźnić się ze znakomitym senatorem z Opola, członkiem mojego klubu – Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, członkiem drużyny Lecha Wałęsy. Wielokrotnie też z senatorem Osmańczykiem dyskutowaliśmy w czasie podróży pociągiem z Katowic do Warszawy i zdołałem dowiedzieć się z pierwszej ręki o kuluarach konferencji w Poczdamie, w Norymberdze, ale również o tym, jak wyglądała praca posła w trudnym i skomplikowanym okresie realnego socjalizmu. Edmund Osmańczyk przez 35 lat był posłem na Sejm, a po przełomie w 1989 r. – senatorem ziemi opolskiej.
- Autor: Jan Rzymełka
- Źródło: wystąpienie w Sejmie, 11 marca 2004
Kategorie:
- Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1944-1989)
- Odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1944-1989)
- Odznaczeni Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1944-1989)
- Odznaczeni Orderem Budowniczych Polski Ludowej
- Odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi (1944-1989)
- Polscy dziennikarze radiowi
- Polscy politolodzy
- Polscy reportażyści
- Powstańcy warszawscy