Jan Rzymełka
Wygląd
Jan Antoni Rzymełka (ur. 1952) – polski polityk, przewodnik tatrzański i beskidzki, inicjator Dnia Ziemi, poseł na Sejm ze Śląska.
- Mój pomysł wziął się z porównania komfortu podróży po krajach starej Unii: w Danii, Belgii czy Niemczech. Ludzie w przedziałach gadają, co chcą, nie zważając na współpasażerów. Dlaczego mam słuchać, jak mój sąsiad przez telefon komórkowy instruuje swoją księgową? (…) Osoby, które będą chciały rozmawiać czy telefonować, będą mogły wykupować miejscówkę do tych przedziałów, gdzie będzie to dozwolone.
- Opis: o inicjatywie stworzenia w każdym pociągu takiego miejsca, w którym nie będzie można rozmawiać z pasażerami ani przez telefon komórkowy, a także słuchać muzyki.
- Źródło: Strefa ciszy w pociągu: rozmowy przez telefon zabronione, polskatimes.pl, 27 lutego 2010
- Zobacz też: telefon komórkowy, Polskie Koleje Państwowe
- Zabieram głos w sprawie ważnej, w sprawie poszanowania godności wieloletniego polskiego parlamentarzysty, symbolu walki o polskość Śląska, poety, wybitnego polskiego publicysty połowy XX wieku, dziennikarza, encyklopedysty, patrioty – Edmunda Osmańczyka. Miałem okazję 15 lat temu jako młody poseł z Górnego Śląska, z Katowic w sejmie kontraktowym poznać i zaprzyjaźnić się ze znakomitym senatorem z Opola, członkiem mojego klubu – Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, członkiem drużyny Lecha Wałęsy. Wielokrotnie też z senatorem Osmańczykiem dyskutowaliśmy w czasie podróży pociągiem z Katowic do Warszawy i zdołałem dowiedzieć się z pierwszej ręki o kuluarach konferencji w Poczdamie, w Norymberdze, ale również o tym, jak wyglądała praca posła w trudnym i skomplikowanym okresie realnego socjalizmu. Edmund Osmańczyk przez 35 lat był posłem na Sejm, a po przełomie w 1989 r. – senatorem ziemi opolskiej.
- Opis: o Edmundzie Osmańczyku.
- Źródło: wystąpienie w Sejmie, 11 marca 2004