Maria Wittek

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Maria Wittek

Maria Wittek (ps. Mira, Pani Maria; 1899–1997) – polska generał brygady Wojska Polskiego, pierwsza Polka w historii Wojska Polskiego, która została mianowana na stopień generała, uczestniczka powstania warszawskiego, stała na czele Wojskowej Służby Kobiet w KG Armii Krajowej.

O Marii Wittek[edytuj]

  • Do konspiracji w 1939 roku weszłam – jak tysiące innych kobiet, „Pewiaczek” – przygotowana do pełnienia służby w wojsku. Bowiem PWK – organizacja, którą kierowała „Pani Maria” – nauczyła nas jak służyć Ojczyźnie w czasie pokoju i na wypadek wojny. Dzięki temu, od pierwszych dni okupacji w konspiracji znalazło się tak dużo kobiet przeszkolonych, odważnych i ofiarnych. Warto pamiętać, że co czwarty żołnierz AK – to była kobieta!
  • Komendantko nasza, jesteśmy ci wdzięczne za to, że nadchodzącym pokoleniom dałaś wzór do naśladowania.
  • „Mirze” zależało na tym, by kobiety służące w WSK traktowane były na równi z mężczyznami – żołnierzami. Z tą sprawą pojechała do Londynu Elżbieta Zawacka „Zo”. W październiku 1943 roku prezydent RP, Władysław Raczkiewicz, dekretem przyznał kobietom prawo do pełnienia służby zasadniczej na równych prawach z mężczyznami.