Przejdź do zawartości

Michał Tokarzewski-Karaszewicz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Michał Tokarzewski-Karaszewicz

Michał Tadeusz Karaszewicz-Tokarzewski (pseud. Doktor; 1893–1964) – polski generał, dowódca Służby Zwycięstwu Polski.

O Michale Tokarzewskim-Karaszewiczu[edytuj]

  • Dane mi przez Naczelnego Wodza w porozumieniu z Rządem pełnomocnictwo dowodzenia w wojnie z najazdem na całym obszarze Państwa, przekazuję gen. bryg. Michałowi Tokarzewskiemu-Karaszewiczowi z zadaniem prowadzenia dalszej walki o utrzymanie niepodległości i całości granic.
  • Generał brygady Tokarzewski – ma piękną przeszłość liniowo-bojową (…). Mimo tej przeszłości bojowej na manewrach i grach wojennych często go biją. Ma pecha, no i może za specjalny sposób analizowania położenia, zbyt wchodzi w szczegóły. Wybitny to natomiast talent organizacyjny i prawdziwy niezależny charakter. Świetny byłby minister spraw wojskowych. Jako dowódca operacyjny na pewno będzie użyty, trzeba aby dobrać mu odpowiedniego szefa sztabu.
  • Nieco wcześniej do akcji polonizowania nabożeństw włączyły się czynniki wojskowe. 6 maja 1936 r. dowódca III Okręgu Korpusu w Grodnie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz wystosował pisma do biskupów Antoniego w Grodnie i Teodozjusza w Wilnie z prośbą, by na terenie ich diecezji w parafiach, w których są garnizony i żołnierze uczęszczają na nabożeństwa, kazania w niedziele, święta cerkiewne i w czasie świąt narodowych oraz przemówienia do rekrutów przed odebraniem przysięgi odbywały się wyłącznie w języku polskim.

O Michale Tokarzewskim-Karaszewiczu[edytuj]

  • Tokarzewski, o ujmującym zachowaniu, robi wrażenie więcej polityka niż wojskowego. Przyczynia się do tego swoboda, z jaką obraca się wśród zagadnień politycznych, i inicjatywa, jaką przejawia w tej dziedzinie, którą zresztą staramy się powściągnąć.
    • Autor: Stefan Korboński
    • Opis: o Michale Tokarzewskim-Karaszewiczu podczas pierwszego posiedzenia Politycznego Komitetu Porozumiewawczego w czasie II wojny światowej.
    • Źródło: Stefan Korboński, W Imieniu Rzeczypospolitej, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 1991, s. 27.