Lech Morawski
Wygląd
Lech Morawski (1949–2017) – polski prawnik, specjalizujący się w teorii państwa i prawa oraz filozofii prawa, profesor nauk prawnych, członek Trybunału Stanu; sędzia Trybunału Konstytucyjnego od 2015, dopuszczony do orzekania 20 grudnia 2016.
- Będę próbował reprezentować pozycję i opinie – tak często krytykowanego – rządu. Obecny rząd nie ma poparcia elit i establishmentu, ani większości polskiej kadry akademickiego. Ale ma poparcie większości zwykłych ludzi.
- Opis: wypowiedź na konferencji naukowej w Oksfordzie 9 maja 2017.
- Źródło: Jak prof. Lech Morawski Oxford zaskoczył, rp.pl, 11 maja 2017
- Zobacz też: kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, niezawisłość sędziowska, rząd Beaty Szydło, Prawo i Sprawiedliwość
- Jak to się stało, że Komisja Wenecka wysłała do Polski tylko kolegów prof. Rzeplińskiego. To skandal, absurd.
- Opis: wypowiedź na konferencji naukowej w Oksfordzie 9 maja 2017
- Źródło: Jak prof. Lech Morawski Oxford zaskoczył, rp.pl, 11 maja 2017
- Zobacz też: Andrzej Rzepliński
- [Konstytucja RP] jest wyjątkowo niejednoznaczna. To typowa konstytucja państwa opiekuńczego, wzorowana na niemieckiej konstytucji z 1949 r. Ale w przeciwieństwie do tej niemieckiej jest pełna pretensjonalnych stwierdzeń, deklaracji, które mogą być interpretowane na praktycznie dowolny sposób. W mojej opinii, to jest legislacyjna tragedia, dramat.
- Opis: wypowiedź na konferencji naukowej w Oksfordzie 9 maja 2017
- Źródło: Jak prof. Lech Morawski Oxford zaskoczył, rp.pl, 11 maja 2017
- Nasi przeciwnicy ciągle przegrywają ważne wybory.
- Opis: wypowiedź na konferencji naukowej w Oksfordzie 9 maja 2017
- Źródło: Jak prof. Lech Morawski Oxford zaskoczył, rp.pl, 11 maja 2017
- Obecny rząd jest przeciwko homoseksualistom i takim rzeczom.
- Źródło: Sędzia TK z nadania PiS: Politycy i sędziowie są skorumpowani, rząd jest przeciwny homoseksualistom, a konstytucja to dramat, newsweek.pl, 11 maja 2017
- Przestrzegamy podstaw konstytucyjnych, ale jesteśmy przywiązani do ściśle konserwatywnych, republikańskich wartości. To część naszej konstytucyjnej tożsamości. Jesteśmy przywiązani do wartości katolickich, jesteśmy przywiązani do idei silnego państwa, które chroni prawa człowieka. Tylko silne państwo może chronić wolności i prawa polskich obywateli, a nie instytucje europejskie. Spór między rządem a opozycją spełnia kryteria demokratycznej debaty.
- Opis: wypowiedź na konferencji naukowej w Oksfordzie 9 maja 2017.
- Źródło: Jak prof. Lech Morawski Oxford zaskoczył, rp.pl, 11 maja 2017
- Reformy implementowane przez polski rząd mają na celu walkę z korupcją, która to [korupcja] rujnuje mój kraj. W tą korupcję zaangażowani są najważniejsi politycy, prawnicy, sędziowie, sędziowie Sądu Najwyższego, TK. To mocne słowa, ale możemy na to przedstawić dowody.
- Opis: wypowiedź na konferencji naukowej w Oksfordzie 9 maja 2017.
- Źródło: Jak prof. Lech Morawski Oxford zaskoczył, rp.pl, 11 maja 2017
- Reprezentuję tu zarówno TK, jak i polski rząd. To iluzja, że są apolityczni, niezależni sędziowie.
- Opis: wypowiedź na konferencji naukowej w Oksfordzie 9 maja 2017.
- Źródło: Jak prof. Lech Morawski Oxford zaskoczył, rp.pl, 11 maja 2017
- Rząd nie neguje fundamentów konstytucyjnych, jak trójpodział władz. Obecna konstytucja nie została ufundowana na podstawach liberalnych, tylko republikańskich. Zarzuty m.in. Komisji Weneckiej są w mojej opinii oparte na nadinterpretacji zasady rządów prawa.
- Opis: wypowiedź na konferencji naukowej w Oksfordzie 9 maja 2017.
- Źródło: Jak prof. Lech Morawski Oxford zaskoczył, rp.pl, 11 maja 2017
- Sędziowie nie powinni angażować się w politykę.
- Źródło: Prof. Morawski, sędzia TK: Sędziowie nie powinni przychodzić do telewizji, ale tylko winny się nie broni, telewizjarepublika.pl, 19 października 2016
O Lechu Morawskim
[edytuj]- Dwa miesiące temu prezes węgierskiego Sądu Konstytucyjnego zwołał spotkanie prezesów Sądów Konstytucyjnych Grupy Wyszehradzkiej. Ale to, co usłyszałem od przedstawiciela Polski… Zakładałem, że [Lech Morawski] albo będzie całkiem neutralny, albo będzie starał się nas przekonać, że sytuacja w Polsce nie jest wcale aż tak alarmująca, właściwie wszystko jest w porządku i nie tylko zachowywane są zasady demokracji, ale i państwa prawa. Było dokładnie na odwrót. Najpierw scharakteryzował sytuację w Polsce słowami, że w Polsce jest wojna. Już to mną wstrząsnęło. Potem wyjaśnił, że to wojna między patriotami po jednej stronie a zdrajcami i kolaborantami z drugiej. Właściwie było to nienawistne wystąpienie. Usłyszałem od niego także, że Trybunałowi Konstytucyjnemu nie wolno przedstawiać interpretacji konstytucji. Że konstytucja nie należy do Trybunału, lecz do całego narodu. To mi przypomniało czasy Josifa Wisarionowicza Stalina. Krótko mówiąc: jest ewidentne, że kiedy w państwach nazywanych liberalnymi demokracjami zaczynają się pojawiać rysy autorytaryzmu, wówczas autokraci w pierwszym rzędzie starają się ograniczyć w jakiś sposób tę trzecią władzę w państwie, która ma bronić praw i swobód obywateli.
- Autor: Pavel Rychetský, prezes Sądu Konstytucyjnego Republiki Czeskiej, Prezes czeskiego Sądu Konstytucyjnego o polskim TK, onet.pl, 24 czerwca 2017
- Zobacz też: kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce
- Jest mi tym bardziej przykro, że w ostatnim czasie sędzia Lech Morawski doświadczył ogromnej nagonki medialnej. Bardzo się tym przejmował, bo to niezwykle porządny, uczciwy człowiek, osoba o niezłomnym charakterze i nie bardzo rozumiał, co dzieje się ze współczesnym światem. Nie bardzo rozumiał dlaczego nie może przebić się prawda, dlaczego próbowano zdyskredytować jego karierę – karierę wybitnego prawnika. Dlaczego uczciwego człowieka próbowano zdyskredytować jakimiś drobnymi – w jego ocenie nieistotnymi – sprawami.
- Opis: wypowiedź po śmierci Lecha Morawskiego.
- Autor: Julia Przyłębska, Julia Przyłębska w studiu wPolsce.pl: „Śmierć prof. Lecha Morawskiego to cios dla Trybunału Konstytucyjnego”, wpolityce.pl, 12 lipca 2017
- Nie mogę polecać studentom tekstu osoby, która firmuje łamanie prawa.
- Autor: Maciej Pichlak
- Opis: wypowiedź dr. Macieja Pichlaka, wykładowcy Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzasadniająca wycofanie z polecanej przez niego studentom listy lektur książki prof. Lecha Morawskiego.
- Źródło: Wykładowca UWr broni prawa przed PiS-em, wyborcza.pl, 9 grudnia 2015
- Oczekujemy, że Morawski będzie miał na tyle odwagi, by zrzec się tego rzekomego mandatu (sędziego TK), który sprawuje. PiS do TK wpuścił funkcjonariuszy partyjnych, którzy nie ukrywają, że reprezentują jedną opcję polityczną.
- Autor: Borys Budka, TK: nie jest prawdą, że sędzia Morawski reprezentował polski rząd, onet.pl, 11 maja 2017
- Pan prof. Morawski był człowiekiem dość emocjonalnym. Rozumiem to, bo sama mam podobne usposobienie. Uważam, że został zaszczuty. To ofiara środowisk uniwersyteckich. Był bardzo uczciwym człowiekiem i wiem, że bardzo tym wszystkim się przejmował. Szczuto go wszędzie, także na wyjazdach, gdy pojechał do Wielkiej Brytanii. Zakłamywano prawdę i żądano jego dymisji, to są wszystko szczucia środowisk PO, oni odpowiadają za śmierć profesora Morawskiego, wybitnego specjalisty. On powinien żyć i pisać książki, to nie był człowiek jeszcze stary.
- Autor: Krystyna Pawłowicz
- Opis: wypowiedź po śmierci Lecha Morawskiego
- Źródło: Prof. Pawłowicz nt. śp. prof. Morawskiego: „Uważam, że został zaszczuty. To ofiara środowisk uniwersyteckich”, wpolityce.pl, 12 lipca 2017
- Prof. Lech Morawski nie jest sędzią TK. Jest dublerem sędziego: został przez PiS wybrany na zajęte już w TK miejsce, więc ten wybór nie wywołał skutków prawnych. Stwierdził to w uzasadnieniu kilku wyroków Trybunał Konstytucyjny. Być może dlatego, że nie jest legalnym sędzią, Lech Morawski nie traktuje poważnie przysięgi sędziego konstytucyjnego. Ma poczucie bezkarności, bo do dyspozycyjności wobec władzy przyznaje się otwarcie. Ochrony władzy PiS doznaje od jakiegoś czasu: niedługo przed „wyborem” do TK uczestniczył w wypadku drogowym i prokuratura prowadzi postępowanie, oceniając, że był jego sprawcą. Tak orzekł też biegły. Prokuratury nie dotknęła jeszcze wtedy „dobra zmiana”. Chciała stawiać mu zarzuty, ale ocalił go „wybór” do TK. A po „dobrej zmianie” w prokuraturze sprawę nadzoruje Prokuratura Krajowa. Sprzeciwiła się wnioskowi prokuratury o uchylenie Morawskiemu sędziowskiego immunitetu, twierdząc, że materiał dowodowy w postaci ekspertyzy biegłego jest niekompetentny.
- Autorka: Ewa Siedlecka, Dubler sędziego TK publicznie poniża Trybunał i „skarży na Polskę”, polityka.pl, 11 maja 2017
- Prof. Morawski stał się wzorem dla wielu pokoleń naukowców, a to co co w ostatnim czasie zrobiono z osobą pana Morawskiego było niegodne. Na koniec życia wyrządzono mu wielką krzywdę. Cała ta sprawa związana choćby z przemówieniem pana prof. Morawskiego w Oxfordzie była jedną wielką manipulacją medialną. Wielu z tych, którzy obrzucali błotem prof. Morawskiego nawet nie zadali sobie trudu, by zaznajomić się z treścią wykładu.
- Autor: Marcin Warchoł
- Opis: wypowiedź po śmierci Lecha Morawskiego
- Źródło: Warchoł: „W nagonce na prof. Morawskiego przekroczono granice, których przekraczać nie można. Jego odejście to wielka strata dla Polski”, wpolityce.pl, 12 lipca 2017
- Profesor Lech Morawski wprost stwierdził, że Polska jest przeżarta korupcją. Tą wypowiedzią byłem całkowicie zaskoczony. Zgadzam się z teorią, że Morawski jest dublerem. Jego powołanie do Trybunału nie było ważne.
- Autor: Tomasz Gizbert-Studnicki, Prof. Gizbert-Studnicki: Morawski skompromitował Polskę, onet.pl, 12 maja 2017
- Skoro Pan występuje jako przedstawiciel rządu, to to tak długo jak Pan jest w TK, to nie złożę żadnej skargi, bo wątpię w bezstronność TK.
- Opis: wypowiedź pod adresem prof. Lecha Morawskiego podczas konferencji naukowej w Oksfordzie 9 maja 2017.
- Autor: Tomasz Gizbert-Studnicki, Jak prof. Lech Morawski Oxford zaskoczył, rp.pl, 11 maja 2017
- Śmierć Lecha Morawskiego to wielki cios dla Trybunału Konstytucyjnego.
- Autor: Julia Przyłębska
- Opis: po śmierci Lecha Morawskiego
- Źródło: Julia Przyłębska w studiu wPolsce.pl: „Śmierć prof. Lecha Morawskiego to cios dla Trybunału Konstytucyjnego”, wpolityce.pl, 12 lipca 2017
- Ta bezkompromisowość pana profesora prowadziła do tego, że mówił niewygodną prawdę wprost i sam był wielkim świadkiem prawdy. W swoich artykułach pokazywał głębię myśli, dociekliwość i umiejętność łączenia różnych dziedzin. Pisał bardzo szeroko i był anglosaskim, dobrym przykładem, profesora i patrioty. Jego odejście to wielka strata dla Polski.
- Autor: Marcin Warchoł
- Opis: wypowiedź po śmierci Lecha Morawskiego
- Źródło: Warchoł: „W nagonce na prof. Morawskiego przekroczono granice, których przekraczać nie można. Jego odejście to wielka strata dla Polski”, wpolityce.pl, 12 lipca 2017
- Zobacz też: Polska
- Ten wakat związany jest ze śmiercią prof. Lecha Morawskiego, który był jednym z tzw. antysędziów czy dublerów. Nazywamy tak osoby, które zostały wprowadzone do Trybunału Konstytucyjnego w grudniu 2015 roku niezgodnie z konstytucją, niezgodnie z wyrokiem samego Trybunału z 3 grudnia 2015 roku. Obecnie rządząca większość sejmowa zaproponowała jako następcę prof. Morawskiego prof. Justyna Piskorskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Autor: Marcin Matczak
- Źródło: Daniel Flis Prof. Matczak: Zgodnie z prawem prezydent nie może zaprzysiąc nowego sędziego TK, oko.press, 15 września 2017.
- Zobacz też: Justyn Piskorski, kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce
- To był wybitny specjalista z zakresu teorii prawa i filozofii prawa, który sprzeciwiał się takiemu podejściu, które zmierza do sędziokracji. Od czasu, kiedy Polska stała jest członkiem UE zawsze bronił polskiej suwerenności i krytykował tzw. aktywizm sędziowski, zresztą wiele prac na ten temat napisał. Moim zdaniem bardzo zasłużenie został sędzią Trybunału Konstytucyjnego dlatego, że pokazał patriotyczne podejście do prawa. Jego interpretacje prawa i teorie, które budował jako specjalista z zakresu teorii prawa bardzo umacniały polską myśl prawniczą. Był jednym z wybitniejszych współczesnych przedstawicieli prawa.
- Autor: Krystyna Pawłowicz
- Opis: wypowiedź po śmierci Lecha Morawskiego
- Źródło: Prof. Pawłowicz nt. śp. prof. Morawskiego: „Uważam, że został zaszczuty. To ofiara środowisk uniwersyteckich”, wpolityce.pl, 12 lipca 2017
- To jest po prostu atak na rząd, tylko i wyłącznie. Homoseksualiści mają takie same prawa, jak każdy inny obywatel tego kraju. Nikt nie zamierza nikogo wsadzać do więzienia. Nie ma żadnych symptomów, nikt mi czegoś takiego nie zgłasza. Gdyby mi ktoś zgłosił tego typu sprawy, to na pewno bym się tym zajął. Ten pan po prostu stosuje takie argumenty po to, żeby uderzyć w rząd, chociaż jest to całkowicie bezpodstawne. Sędzia TK nie powinien pokazywać swoich poglądów. A już szczególnie w tak drastyczny sposób. To jest skandaliczne zachowanie.
- Opis: reakcja na wystąpienie prof. Lecha Morawskiego twierdzącego, że rząd jest przeciwko homoseksualistów, lecz nie dochodzi do ścigania.
- Autor: Adam Lipiński, Lipiński o słowach sędziego TK prof. Morawskiego: To jest atak na rząd, gazetaprawna.pl, 15 maja 2017
- Zobacz też: sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Polsce
- To on pisał o tym, że konstytucja nie oznacza korporacjonizmu, że młodzi ludzie mają prawo dotarcia do zawodu prawniczego. Pamiętajmy komu zawdzięczamy dziś podstawy filozoficzno-prawne ówczesnej reformy. To zasługa pana profesora Lecha Morawskiego. To pan prof. zwracał uwagę na korporacyjność zawodów prawniczych i na temat korporacjonizmu sędziowskiego. Dziś także dokonujemy reform w oparciu o idee prof. Morawskiego. Śmierć profesora Morawskiego to strata nie tylko dla Trybunału Konstytucyjnego, ale także dla polskiej nauki.
- Autor: Marcin Warchoł
- Opis: wypowiedź po śmierci Lecha Morawskiego
- Źródło: Warchoł: „W nagonce na prof. Morawskiego przekroczono granice, których przekraczać nie można. Jego odejście to wielka strata dla Polski”, wpolityce.pl, 12 lipca 2017
- Zobacz też: Trybunał Konstytucyjny
- W medialnej nagonce na pana prof. Morawskiego przekroczono granice, których przekraczać nie można. Pan sędzia Morawski był wielkim profesorem, człowiekiem i Polakiem. Stał się też wzorem dla wielu pokoleń naukowców, a to co co w ostatnim czasie zrobiono z osobą pana Morawskiego było niegodne. Na koniec życia wyrządzono mu krzywdę.
- Autor: Marcin Warchoł
- Opis: po śmierci Lecha Morawskiego
- Źródło: Warchoł: „W nagonce na prof. Morawskiego przekroczono granice, których przekraczać nie można. Jego odejście to wielka strata dla Polski”, wpolityce.pl, 12 lipca 2017
- Wielokrotnie zdarzyło się, w Stanach Zjednoczonych na przykład, że jego różne teorie, czy interpretacje były zawsze bardzo cenione. Nawet, jeśli ktoś się z nimi nie zgadzał, to na poziomie merytorycznym z nimi dyskutował.
- Autor: Julia Przyłębska
- Źródło: Julia Przyłębska w studiu wPolsce.pl: „Śmierć prof. Lecha Morawskiego to cios dla Trybunału Konstytucyjnego”, wpolityce.pl, 12 lipca 2017
- Zobacz też: Stany Zjednoczone
- Wnioskuję, aby zażądała Pani od p.L. Morawskiego przedstawienia tych „niepodważalnych dowodów”. W przeciwnym razie wnoszę, aby Pani stwierdziła, że mówca kłamał i ogłosiła to publicznie.
- Opis: wypowiedź o Lechu Morawskim twierdzącym, że ma „niepodważalne dowody” na korupcję w polskim sądownictwie skierowana do Julii Przyłębskiej.
- Autor: Stanisław Biernat, Sędzia Trybunału Konstytucyjnego mówił o skorumpowanej Polsce. Jest apel do Julii Przyłębskiej, wprost.pl, 12 maja 2017
- Z wielkim smutkiem, żalem i zaskoczeniem przyjęłam wiadomość, że sędzia Morawski nie żyje. Z zaskoczeniem, ponieważ jest to nagła śmierć. Zawsze nagła śmierć powoduje, że zaczynamy myśleć o tym, co się wydarzyło wcześniej.
- Autor: Julia Przyłębska
- Opis: wypowiedź po śmierci Lecha Morawskiego
- Źródło: Julia Przyłębska w studiu wPolsce.pl: „Śmierć prof. Lecha Morawskiego to cios dla Trybunału Konstytucyjnego”, wpolityce.pl, 12 lipca 2017
- Za swoje nielewicowe, i bardzo uczciwe podejście do prawa oraz tworzenie go z polskiego punktu widzenia, a nie jakichś kosmopolitycznych kryteriów, które Unia ciągle nam narzucała, profesor miał wiele nieprzyjemności. Profesor bowiem bardzo buntował się przeciwko takim ingerencjom.
- Autor: Krystyna Pawłowicz
- Opis: wypowiedź po śmierci Lecha Morawskiego
- Źródło: Prof. Pawłowicz nt. śp. prof. Morawskiego: „Uważam, że został zaszczuty. To ofiara środowisk uniwersyteckich”, wpolityce.pl, 12 lipca 2017