Juliusz Paetz
Wygląd
Juliusz Paetz (1935–2019) – arcybiskup senior w archidiecezji poznańskiej.
- Zaprzeczam wszystkim faktom podawanym w mediach i jednocześnie zapewniam Was, że jest to nadinterpretacja moich słów i zachowań.
- Źródło: tygodnik.com
O Juliuszu Paetzu
[edytuj]- Abpa Juliusza Paetza nigdy nie spotkała kara adekwatna do tego, co ma na sumieniu. Obecne zniesienie tych kar, które jednak zostały na niego nałożone, zostanie odebrane przez opinię publiczną jako lekceważenie norm Ewangelii.
- Autor: Jarosław Gowin, dziennik.pl
- Abp Paetz czuje się niemal bezkarny, jeździ po Polsce, jest wszędzie przyjmowany, sadzany na honorowych miejscach.
- Autor: Józef Baniak, socjolog religii i moralności z UAM.
- Źródło: wyborcza.pl, 18 czerwca 2010.
- Abp Paetz ma wielu zwolenników, również wśród hierarchów poznańskich i kleru, zwłaszcza wśród tych, z którymi miał kontakty osobiste i seksualne.
- Autor: Józef Baniak, socjolog religii i moralności z UAM.
- Źródło: wyborcza.pl, 18 czerwca 2010.
- Biskup pedofil to szczyty zła! A on sobie spokojnie siedzi tam, gdzie siedział – nie urzęduje co prawda, nie zarządza diecezją, ale gdzie kara? Gdzie publiczne przeproszenie wszystkich pokrzywdzonych? Tego nie ma!
- Autor: o. Joachim Badeni
- Źródło: Jan Turnau, Szczyty zła, „Gazeta Wyborcza”, 17 czerwca 2010.
- Duchowny, który robił błyskotliwą karierę w Watykanie, został w roku 1983 „zesłany” ze względu na swoją orientację seksualną do Łomży, by objąć stanowisko pasterza diecezji odpowiedzialnego m.in. za młodych mężczyzn, którzy decydują się na drogę kapłaństwa. 13 lat później, w 1996 roku, został „zesłany” na stanowisko o podobnym charakterze, lecz jeszcze bardziej prestiżowe - do Poznania. Dlaczego tylko determinacja garstki duchownych i interwencja osoby trzeciej przełamała zmowę milczenia wokół dwuznacznych i głęboko demoralizujących zachowań Juliusza Paetza? Ano oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko całkowitą demoralizację całego Episkopatu, nuncjusza (w latach 1989-2010 był nim abp Józef Kowalczyk) bezpośrednio odpowiadającego przed papieżem za morale biskupów i wreszcie najbliższego otoczenia samego papieża Jana Pawła II, z jego osobistym sekretarzem Stanisławem Dziwiszem na czele.
- Autorzy: Artur Nowak, Stanisław Obirek
- Źródło: Kościół od dawna znał prawdę o abp. Paetzu, ale ją ukrywał. Pora rozliczyć winnych, wyborcza.pl, 1 grudnia 2019.
- Zobacz też: Jan Paweł II, Józef Kowalczyk, Łomża, Stanisław Dziwisz, Watykan
- Gdy ileś lat temu powiedziałem na łamach „Rzeczpospolitej”, że w sprawie abp. Paetza wrzód został przecięty, ale ropa w nim została i będzie nadal zatruwać organizm Kościoła poznańskiego, zostałem przez abp. Gądeckiego zaproszony na rozmowę. Tłumaczył mi, że sprawę należy wyciszać, a nie podgrzewać, że księża już to zrozumieli, więc dziennikarze nie mogąc znaleźć nikogo, kto chciałby się na ten temat wypowiadać, poszli do zakonnika Kozackiego, który nie ma wyczucia sytuacji i wyciągnęli z niego niepotrzebne wyznania.
- Autor: o. Paweł Kozacki
- Źródło: dominikanie.pl, 18 czerwca 2010.
- Nie pojmuję zatem, jak Watykan mógł podjąć decyzję korzystną dla winnego, przywrócić mu święte uprawnienia. Widać są tam ludzie, którzy uważają, że póki nie ma protestów, nie ma sprawy.
- Źródło: Jan Turnau, Szczyty zła, „Gazeta Wyborcza”, 17 czerwca 2010.
- O homoseksualnych skłonnościach arcybiskupa mówiło się w poznańskiej diecezji od dawna. Niektórzy usiłowali drogą perswazji nakłonić go do zaprzestania tego procederu lub do złożenia kościelnego urzędu. Na próżno. Arcybiskup Paetz nie zamierzał ustąpić, sądząc najwyraźniej, że chroni go szata biskupia i wysoka pozycja w Episkopacie. A duchownym wzywającym go do opamiętania zamykał usta.
- Autor: Jan Skórzyński, „Rzeczpospolita”
- Od ujawnienia sprawy skandali nadużyć seksualnych przez abp. Juliusza Paetza w 2002 roku, władze Kościoła nigdy oficjalnie nie poinformowały o jej rozstrzygnięciu. (...) Pomimo oczekiwań wiernych i duchowieństwa sprawa pozostała ukrywana, nieustannie zatruwając nasz Kościół, odbierając mu wiarygodność oraz zaufanie, siejąc niepewność i podziały wśród wiernych i duchowieństwa. Dochodzi do dramatycznych sytuacji i sporów wewnątrz wspólnoty Kościoła, pojawia się poczucie braku szczerości i transparentności, które należy powstrzymać. (...) Prowadzeni troską o Kościół zwracamy się z prośbą o nieskładanie doczesnych szczątków abp. Juliusza Paetza - z uwagi na grzech publiczny i publiczne zgorszenie - w poznańskiej katedrze (...).
- Autorzy: m.in. Czesław Błaszak, Stefan Grajek, Michał Januszkiewicz, Tomasz Jasiński, Mikołaj Jazdon, Halina Lorkowska, Tomasz Łodygowski, Magdalena Musiał-Karg, Bianka Rolando, Tomasz Rożek, Tomasz Sójka, Barbara Bedowska-Sójka, Maria Wojtczak, Jan Węglarz, Maciej Żukowski, Apel do abp. Gądeckiego w sprawie pochówku abp. Paetza, gosc.pl, 18 listopada 2019.
- Zobacz też: Kościół katolicki w Polsce
- Pracowałem niegdyś na Wydziale Teologicznym UAM, wielu księży to moi byli studenci. Mówili mi, jak abp Paetz przekracza swoją władzę i jak krytycznie oceniali jego postępowanie. Gdyby miał wrócić i objąć – nie daj Boże – władzę w jakiejkolwiek polskiej metropolii, to ci księża, porządni ludzie, zareagowaliby bardzo ostro.
- Autor: Józef Baniak
- Źródło: wyborcza.pl, 18 czerwca 2010.
- Przez długi czas [tę sprawę] pokrywało głuche milczenie mające sprawić wrażenie, jakoby się nic nie stało. Reakcje w formie pisemnych oświadczeń, które pochodzą od współpracowników Waszej Ekscelencji, noszą niestety znamiona klasycznej manipulacji. Tymczasem istnieje przeświadczenie, że mamy tu do czynienia z naganną rzeczywistością (…). Porusza to głęboko środowisko seminaryjne, szerokie kręgi duchownych i świeckich archidiecezjan, a także wiele osób spoza archidiecezji.
- Autor: Romuald Niparko
- Opis: list do abp. Juliusza Paetza w 2001.
- Źródło: Zmarł ks. Romuald Niparko. To on bronił kleryków molestowanych przez abp. Juliusza Paetza, wyborcza.pl, 8 maja 2018.
- Sprawa arcybiskupa Paetza – choć minęło 18 lat - jest do dzisiaj nie wyjaśniona. Nikt nie chce powiedzieć czy był winny czy nie i kto tuszował. Wiadomo już, że tuszował nuncjusz papieski a późniejszy prymas Józef Kowalczyk. A gdzie on dzisiaj jest? Czy dziś jako były prymas zabiera głos? On w ogóle zniknął z życia publicznego. Natomiast miał wpływ na wszystkie nominacje przez 22 lata.
- Autor: Tadeusz Isakowicz-Zaleski
- Źródło: "Tego ludzie nigdy nie wybaczą księdzu". Ks. Isakowicz-Zaleski o problemach polskiego Kościoła, dorzeczy.pl, 12 kwietnia 2019.
- Zobacz też: Józef Kowalczyk
- W Kościele powinna obowiązywać zasada: obroną przeciwko antyklerykalnym atakom jest cnota, a gdy jej zabraknie – prawda.
- Autor: biskup Józef Guzdek
- Źródło: dominikanie.pl, 18 czerwca 2010.
- Zobacz też: antyklerykalizm
- W spokoju żyje też inny bohater seksualnej afery – poznański arcybiskup Juliusz Paetz. Choć media oskarżyły go o molestowanie seksualne seminarzystów, kościół przyjął strategię na przeczekanie. W 2012 r. episkopat zaprosił nawet arcybiskupa na konferencję poświęconą pedofilii w Kościele.
- Autor: Jacek Pawlicki
- Źródło: Jak kościół katolicki na świecie radził sobie z aferami pedofilskimi, „Newsweek Polska” 9/2013, s. 33.
- Zobacz też: pedofilia