Jan Turnau

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Jan Henryk Turnau (ur. 1933) – polski pisarz i dziennikarz społeczny, inicjator działań na rzecz ekumenii.

  • A jednak ta książka będzie pożyteczna, gdyż władze kościelne będą musiały posprzątać we własnym gronie, a także przypomnieć nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu. Co do owego nauczania, to widzi mi się ono jednak wątpliwe, ale to sprawa osobna. Według mnie, także Martela, Franciszek sprząta, jak może, choć może niewiele. A dla mnie samego książka jest też pożyteczna, bo moją wiedzę fachową pomnaża. Albowiem informacjami na temat watykański przepełniona jest, choć zapewne dokładnymi nie zawsze.
  • Wobec ateistów miałem od młodości kompleks niższości. Na wrocławskiej polonistyce lat 50. zetknąłem się z ludźmi tych poglądów, bardzo inteligentnymi, więc poczułem się jako katolik mocno zdołowany. Przechodzi mi to powoli (nie ironizuję – naprawdę), więc publicystyka profesor Środy nie bardzo mnie prowokuje – trochę jednak tak.

O Janie Turnau[edytuj]

  • Nasz Jan, ten apostoł chrześcijaństwa dobroci i otwartości, tłumaczy nam wciąż, że warto żyć bez łajdactwa, które jest przecież możliwe tak w Kościele, jak i poza Kościołem; że warto żyć w zgodzie z tradycją, co bez rozumienia wartości Kościoła katolickiego – tej „świętej jawnogrzesznicy” – chyba nie jest możliwe.