Jan Ołdakowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Jan Łukasz Ołdakowski (2010)

Jan Łukasz Ołdakowski (ur. 1972) – polski urzędnik, polityk, menedżer kultury i muzealnik, poseł na Sejm V i VI kadencji, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Cytaty[edytuj]

  • Gdy oglądam dziś telewizję, muszę się chwilę zastanowić, co widzę – czy to nasz film „Miasto ruin” o zburzonej Warszawie z 1945 r., czy jednak przelot drona nad Mariupolem, bo te kadry wyglądają łudząco podobnie. Historia, o której opowiadaliśmy, przestała być historią.
    • Źródło: rp.pl, 29 lipca 2022
  • Pomnik Małego Powstańca jest metaforą. To jest krzyk rozpaczy, nie wykład historyczny. Pomnik Małego Powstańca nie jest tym samym, czym dzieci z kałasznikowami w Afryce, to nie są ci kindersoldaten. Od razu wyszedł rozkaz z dowództwa Armii Krajowej w Warszawie, żeby dzieci nie walczyły w Powstaniu. Zauważono, że dzieci chcą brać w nim udział i wyznaczono im takie role, które powodowały, że ich nie było na pierwszej linii.
  • Powojenne losy SS-Gruppenführera Heinza Reinefartha – kata Woli – urastają do jednego z największych skandali zeszłego stulecia. Zbrodniarz mający na rękach krew dziesiątków tysięcy ludzi przez kilkanaście lat był burmistrzem kurortu Westerland na wyspie Sylt w Szlezwiku-Holsztynie, posłem do lokalnego Landtagu, a do końca życia cenionym prawnikiem. Jego bezkarność obciąża nie tylko powojenne Niemcy, ale też władze PRL oraz zachodnich aliantów.
    • Źródło: Piotr Gursztyn, Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona, Warszawa 2014, s. 5.
    • Zobacz też: Heinz Reinefarth
  • Z prawdziwym żalem żegnam zmarłego 10 maja 2004 roku śp. Stanisława Kopfa ps. „Malarz”, żołnierza Powstania Warszawskiego, jeńca obozu w Falingbostel, wybitnego rysownika, fotografika i pisarza, członka Rady Honorowej budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Człowieka niezwykle skromnego, który swoim życiem i twórczością sprawił, że pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego pozostaje wśród nas.