Przejdź do zawartości

Stanisław Kopf

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Stanisław Kopf w czasie powstania warszawskiego

Stanisław Kopf (ps. Malarz; 1924–2004) – powstaniec warszawski, żołnierz Armii Krajowej, kapral podchorąży, autor książek o wydarzeniach i wspomnieniach wojennych, rysownik.

O Stanisławie Kopfie[edytuj]

  • 31 lipca 2003 r. prezydent Warszawy Lech Kaczyński przesłał Mu akt nominacyjny do Rady Honorowej Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Również tego dnia otrzymał Medal za Zasługi dla Miasta Stołecznego Warszawy. Ogromnie przeżywał to, że nie może włączyć się do prac budowy Muzeum.
  • Stanisław Kopf jest autorem 23 książek i albumów fotograficznych o Powstaniu Warszawskim i niemieckiej okupacji Polski. Był również organizatorem wystaw i obchodów Powstania w Warszawie oraz członkiem Rady Honorowej Muzeum Powstania Warszawskiego. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Powstańczym, Krzyżem AK, Złotą Odznaką za Zasługi dla Warszawy i innym. Stanisław Kopf ps. „Malarz” walczył w Powstaniu Warszawskim w zgrupowaniu „Krybar” na Powiślu.
  • Z prawdziwym żalem żegnam zmarłego 10 maja 2004 roku, śp. Stanisława Kopfa ps. „Malarz”, żołnierza Powstania Warszawskiego, jeńca obozu w Falingbostel, wybitnego rysownika, fotografika i pisarza, członka Rady Honorowej budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Człowieka niezwykle skromnego, który swoim życiem i twórczością sprawił, że pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego pozostaje wśród nas.