Bogusław Banaszak
Wygląd
Bogusław Banaszak (1955–2018) – polski profesor nauk prawnych, specjalista prawa konstytucyjnego i prawa administracyjnego. Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.
- Bardzo dobrze, że prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie ustawę o sądach powszechnych, bo jest ona ważna zarówno dla sędziów i dla obywateli. Ta ustawa spośród trzech ustaw, które pan prezydent miał do podpisania, była tą ustawą podstawową, bo naprawia podstawowe kwestie.
- Źródło: Prof. Banaszak: bardzo dobrze, że prezydent podpisał ustawę o sądach powszechnych, rp.pl, 25 lipca 2017
- Zobacz też: Andrzej Duda, wymiar sprawiedliwości w Polsce
- Umiejętności uboju rytualnego, stanowiąc istotny składnik obyczajów i tradycji, decydują o tożsamości danej grupy narodowej lub etnicznej i objęte są ochroną konstytucyjną na równi z innymi elementami decydującymi o tożsamości kulturalnej danej grupy. Zakaz uboju rytualnego stanowi więc ograniczenie praw mniejszości ubój ten praktykujących i powinien mieć uzasadnienie w dobrach chronionych konstytucyjnie i być konieczny w demokratycznym państwie prawnym.
- Źródło: Prawo mniejszości narodowych do kultywowania własnej tożsamości kulinarnej, „Gdańskie Studia Prawnicze”, 31, 2014, s. 21.
- W Polsce brak jest kompleksowej prawnej regulacji zagadnienia wykonywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Skutkiem tego w praktyce jest brak instrumentów prawnych zapewniających efektywną realizację tych orzeczeń. W następstwie tego stanu rzeczy częściowo lub całkowicie niewykonanych na koniec 2012 r. pozostaje 86 orzeczeń i postanowień sygnalizacyjnych.
- Źródło: Opinia prawna na temat przedstawionego przez Prezydenta RP projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, „Zeszyty Prawnicze”, 2014, nr 1 (41), s. 69.
- Ważne jest, aby powstała izba dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym. Sędziowie powinni mieć komfort, że jednostki, które się sprzeniewierzyły godności swojego urzędu, będą szybciej karane i usuwane.
- Źródło: Prof. Banaszak: bardzo dobrze, że prezydent podpisał ustawę o sądach powszechnych, rp.pl, 25 lipca 2017
- Zobacz też: Sąd Najwyższy (Polska)
O Bogusławie Banaszaku
[edytuj]- Do wąskiego, ale prestiżowego grona autorów czterech komentarzy do Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. opublikowanych dotychczas w Polsce (W. Skrzydło, J. Boć, L. Garlicki i P. Winczorek), dołączył wybitny badacz polskiego i porównawczego prawa konstytucyjnego prof. B. Banaszak.
- Autor: Zbigniew Witkowski, Komentarz do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej autor: Bogusław Banaszak, CH Beck, Warszawa 2009, s. 1033 [recenzja], „Studia z Zakresu Nauk Prawnoustrojowych. Miscellanea”, 4, 2014, s. 179.
- Na niego władza może liczyć. Każdy, kto regularnie ogląda "Wiadomości" w TVP, wie, że prof. Bogusław Banaszak pojawia się w tym programie regularnie. A gdy tylko się pojawi, od razu można przewidzieć, co powie: że działania obecnej władzy są legalne, a nielegalne były działania Trybunału Konstytucyjnego pod rządami prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Trudno się zatem dziwić, że to jemu Kancelaria Sejmu zleca napisanie ekspertyz prawnych, gdy pojawia się jakaś kontrowersyjna kwestia. Nie ma ryzyka, że prof. Banaszak zakwestionuje jakieś działania Prawa i Sprawiedliwości.
- Autor: Tomasz Ławnicki, dziennikarz
- Źródło: Profesor od Kim Ir Sena i plagiatu. Napisał analizę o obradach w Sali Kolumnowej, powołując się na... "Kota Sejmowego", natemat.pl, 5 stycznia 2017
- Zobacz też: kryzys sejmowy w Polsce, rząd Beaty Szydło, Prawo i Sprawiedliwość
- Nie ma jednak wątpliwości, że swego czasu ten proces o plagiat prof. Banaszakowi zaszkodził. Ale właśnie: swego czasu. Dziś to nieaktualne. 7 lat temu Bogusław Banaszak był kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego rekomendowanym przez (nie, to nie żart) Platformę Obywatelską. Wówczas w mediach wypłynęła sprawa plagiatu i PO wycofała swoją rekomendację. Banaszakowi nie zostało wówczas nic innego jak zrezygnować z kandydowania. Jego aktualna działalność wygląda wręcz na zemstę na politykach Platformy za to, co stało się w 2010. Kwestia plagiatu to też nie wszystko, co prof. Banaszak wolałby przemilczeć w swojej biografii. Chodzi o początek jego naukowej kariery. O tym pisał ponad rok temu tygodnik "Polityka". Banaszak zaczynał jako asystent Aleksandra Patrzałka, tak zwanego docenta marcowego (gdy z uczelni po wydarzeniach marca 68 wyrzucono wielu niepokornych naukowców, wówczas tytuły docenta otrzymało wiele osób wiernych partii, mimo iż nie posiadali wymaganej habilitacji). Zajmował się głównie systemami ustrojowymi w komunistycznych krajach Azji. Swój doktorat, co prof. Banaszak pomija w biografiach, pisał o dyktatorze Korei Północnej, Kim Ir Senie. Dla PiS to wszystko wydaje się być bez znaczenia. Przychylność wobec władzy wystarczy.
- Autor: Tomasz Ławnicki, dziennikarz
- Źródło: Profesor od Kim Ir Sena i plagiatu. Napisał analizę o obradach w Sali Kolumnowej, powołując się na... "Kota Sejmowego", natemat.pl, 5 stycznia 2017
- Zobacz też: kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość
- Pozycja i poziom prac powstających w seminarium profesora Bogusława Banaszaka potwierdzają możliwość i celowość podjęcia wspólnej analizy konstytucyjnoprawnych aspektów integracji europejskiej.
- Autorzy: Wojciech Dajczak, Henryk Olszewski, Piętnaście lat współpracy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wydziału Prawa Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”, 67, 2005, 4, s. 14.