Przejdź do zawartości

Zdzisław Starostecki

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Zdzisław Julian Starostecki (1919–2010) – polski generał, żołnierz 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, inżynier, jeden z twórców rakiet amerykańskiego systemu „Patriot”.

O Zdzisławie Starosteckim[edytuj]

  • Był wielkim zwolennikiem obecności tarczy rakietowej i „Patriotów” na ziemi polskiej oraz przeciwstawiania się rosyjskiej kampanii zmierzającej do zablokowania tych planów.
  • W 1941 roku, kiedy generał Anders zaczął formować wojsko, brat dostał się do jego armii i przeszedł z nią cały szlak od Bliskiego Wschodu po Monte Cassino i Bolonię. Nasza rodzina mieszkała wtedy w Warszawie, ojciec działał w konspiracji. Wiedzieliśmy, co dzieje się ze Zdzichem, gdyż od czasu do czasu przychodziły od niego paczki z rodzynkami i figami, niekiedy nadjedzonymi przez robaki, bo paczka szła czasami trzy miesiące. Ale cieszyliśmy się, że Zdzicho żyje.
  • Wielka przyjaźń łączyła go z legendarnym dowódcą Dywizjonu 303, lublinianinem, pułkownikiem hr. Wojciechem Kołaczkowskim oraz pułkownikiem Ryszardem Kuklińskim, którego rodzinie wiele pomagał w amerykańskiej adaptacji. Potem uczestniczył w organizacji jego uroczystości pogrzebowych.
  • Zdołał się spotkać m.in. ze słynnym polskim kurierem Janem Karskim. Okazało się, że widzieli się już wcześniej – i to nie tylko w Łodzi, gdzie jako chłopcy mieszkali na tej samej ulicy. W 1940 roku spotkali się bowiem w Dolinie Kościeliskiej, na szlaku przerzutowym na Zachód. Żaden z nich wtedy nie wiedział, kim jest ten drugi.