Stosunki polsko-rosyjskie

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Stosunki polsko-rosyjskie – relacje między państwem polskim a państwem rosyjskim, uwzględniające także relacje między społeczeństwami obu krajów, od ukształtowania się obu państwowości.

  • Głosy podpuszczanych przez Moskwę nacjonalistów, choć wciąż jeszcze marginalne, ale coraz silniejsze, przekonują, że trzeba wystąpić nie tylko z Unii [Europejskiej], ale i NATO. Jeśli czyta ktoś, że trzeba Polsce sojuszu z Iranem albo, że na Ukrainie rządzą banderowcy albo, że świat nie wie, że Auschwitz to niemiecki obóz zagłady i oskarża o to Polaków, to u źródeł takich „informacji” należy dopatrywać się starannie przygotowanego planu Kremla.
  • Rosja działa w tej chwili na zasadzie outsourcingu. Tworzy sobie różne zewnętrzne grupy wpływu, które dla niej pracują. Te grupy w dużej mierze rywalizują ze sobą i Kreml to akceptuje, bo to dobrze działa. Agenci, którzy rywalizują o pieniądze Kremla, bardziej się starają. Są też inne konkurencyjne sieci w Polsce. Są np. narodowcy, choć być może oni z Macierewiczem się dogadają. Wschodnie powiązania, kontakty lub sympatie mają lub mieli także tygodnik „Do rzeczy”, fundacja Ordo Iuris, zwalczająca prawa kobiet i słynny europoseł Ryszard Czarnecki.