Jan Nowak-Jeziorański: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
int., drobne merytoryczne
(kat.)
(int., drobne merytoryczne)
[[Plik:Jan Nowak-Jezioranski RFE.jpg|mały|Jan Nowak-Jeziorański]]
'''[[w:Jan Nowak-Jeziorański|Jan Nowak-Jeziorański]]''' (1913–2005) – polityk, politolog, działacz społeczny, dziennikarz i żołnierz Armii Krajowej.
* Afery są niesłychanie rzeczą niepokojącą. I w moim przekonaniu przekupstwo jest tym schorzeniem społecznym, które można skutecznie zwalczać. A którego się jeszcze skutecznie nie zwalcza.
** Źródło: w wywiadzie dla Programu III Polskiego Radia (10 stycznia 2005)
 
* Ja mogę nie lubić tego rządu, ale on został wyłoniony w wolnych wyborach i jest moim rządem, bo jest rządem polskim.
** Opis: o rządzie SLD.
 
* Jest dla mnie nie do przyjęcia, że Polska ma do tej wojny dokładać ze swoich niesłychanie ograniczonych funduszy. Nie stać nas na wydanie z początku 25 milionów dolarów, a później prawdopodobnie znacznie większej kwoty, kiedy sami przechodzimy okres niesłychanego ubóstwa środków.
 
* Poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewnia przymierze atlantyckie, nie może stać się mitem, który rozbroi nas psychicznie i zrodzi lenistwo myśli wojskowej. Najpotężniejszy sojusz może bowiem zawieść albo rozpaść się.
** Opis: w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” (30 sierpnia 2002).
 
* Przychodzi moment, kiedy nie wolno patrzeć na kraj z oddali. Dlatego postanowiłem patrzeć na Polskę z bliska.
 
* Rysio w czasie okupacji ryzykował życie! Przechowywał Żydów. I to nie jednego czy dwóch, ale chyba z kilkunastu! Miał malutkie dwupokojowe mieszkanko w bloku na Żoliborzu i w tej ciasnocie potrafił wygospodarować miejsce i dla naszego drużynowego z harcerstwa Antka Rosentala, i dla naszych kolegów z klasy. Dla mnie był to szczyt bohaterstwa.
** Opis: o jednym ze swych kolegów z klasy, który ratowałukrywał swojego drużynowego w swoim domu podczas okupacji. (mowa o Ryszardzie Matuszewskim – „Sprawiedliwym wśród narodów świata”).
** Zobacz też: [[harcerstwo]]
 
* Stany Zjednoczone wygrały I wojnę światową i przegrały pokój.<br />Stany Zjednoczone wygrały II wojnę światową i przegrały pokój po raz drugi.<br />Stany Zjednoczone wygrały zimną wojnę. Nie przegrywajmy pokoju po raz trzeci.
** Źródło: (przemówienie przed Komisją Spraw Zagranicznych Senatu USA, 5 listopada 1997 r.)
 
* Strefy wpływów w Europie wielka trójka podzieliła już 2 listopada 1943 w Moskwie, a przypieczętowała w Teheranie. (...) Nie możemy liczyć na żadne masowe zrzuty sprzętu, a tym bardziej na desant Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego. Akcja „Burza” nie będzie miała żadnego wpływu na decyzję aliantów, a dla opinii publicznej świata zachodniego będzie burzą w szklance wody.(...) Czeka nas tu okupacja sowiecka, utrata niepodległości. Rosjanie będą się tu rządzili jak chcą.
** Opis: podczas narady dowództwa Armii Krajowej 29 lipca 1944 r.
** Źródło: Artykuł Romana Daszczyńskiego ''„OdsieczyOdsieczy nie będzie, zostaliśmy sami”sami'', Gazeta„Gazeta WyborczaWyborcza”, 20 stycznia 2010.
 
* To był najbardziej dramatyczny moment mojego życia, ale mimo wszystko wiedziałem, że mi wierzą. Już nic nie można było wtedy zrobić. Niczemu zapobiec.
** Opis: o naradzie dowództwa AK z 29 lipca 1944 r. dotyczącej rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.
** Źródło: Artykuł Romana Daszczyńskiego ''„OdsieczyOdsieczy nie będzie, zostaliśmy sami”sami'', Gazeta„Gazeta WyborczaWyborcza”, 20 stycznia 2010.
 
* To nie ważne, czy [[Ojczyzna]] mi się podoba, czy nie. Z duszy jej sobie nie wyrwę...
 
* W latach 80. Polska objawiła się światu jako mocarstwo ducha, bo nie mając żadnej innej siły poza mocą własnego ducha, umiała bez przelewu krwi i gwałtu nie tylko sama się wyzwolić, ale przykładem swej odwagi pokazać drogę innym.
** Opis: w wystąpieniu na spotkaniu z młodzieżą akademicką.
** Źródło: ''W poszukiwaniu nadziei'', „Czytelnik”, Warszawa 1993.
 

Menu nawigacyjne