Przejdź do zawartości

Harcerstwo

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Harcerze przy pomniku Małego Powstańca w Warszawie

Harcerstwo – polski system wychowywania dzieci i młodzieży wzorowany na skautingu, oparty o służbę, samodoskonalenie (pracę nad sobą) i braterstwo. Harcerstwem nazywane są także organizacje harcerskie pracujące w oparciu o powyższe zasady i unikalną metodę harcerską.

 • Harcerka bez sprawności może dużo i dobrze chce, ale mało może. Każda bowiem sprawność zdobyta to krok na drodze harcerskiego doskonalenia się, krok ku lepszej przyszłości, krok do uczciwszego „Czuwamy!”.
 • Harcerstwo jest organizacją nastawioną nie na „żądanie” od społeczeństwa, ale na „dawanie” społeczeństwu, służenie mu.
 • Jest złudzeniem, że harcerstwo może być apolityczne. Tylko trzeba wyróżnić: czy harcerstwo ma służyć polskiej racji stanu, czy też partykularnym interesom partii politycznych.
 • Jeśli harcerstwo chce nadal żyć i pełnić swoją funkcję, to musi samo zdobyć się na próbę odszukania własnego oblicza w dzisiejszym polskim życiu. Harcerska postawa powinna być postawą pozytywnego dążenia do zmian na lepsze… Dążeniem naszym jest, aby harcerstwo było organizacją samorządną, kierowaną przez władze wyłonione z wyborów, aby ZHP harmonizując swe prace z ideałami i potrzebami nowej Polski, dokonywał tego w ścisłym związku z tradycją skautingu i harcerstwa…
 • Ukochanie i odczucie idei bardziej ją wcieli w życie niż najokrutniejsze regulaminy.
 • Załóż mundur i przypnij lilijkę,
  Czapkę na bakier włóż!
  W szeregu stań, wśród harcerzy
  I razem z nami w świat rusz.

Zobacz też: