Przejdź do zawartości

Pierwszy rząd Donalda Tuska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Pierwszy rząd Donalda Tuska – Rada Ministrów pod kierownictwem Donalda Tuska, powołana przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i zaprzysiężona 16 listopada 2007.

 • Dokładnie 10 lat temu PO i PSL wystawiły pewnego rodzaju wyrok na wszystkich polskich pracowników: dla ciężko pracujących kobiet na terenach wiejskich podnieśli wiek emerytalny z 55 do 67 lat. Dla kobiet, które pracowały w różnych zakładach pracy z 60 roku życia wiek emerytalny do 67, a dla mężczyzn – o dwa lata, z 65 na 67 lat.
 • Kiedy rząd PiS w 2007 r. ustępował, to dług wynosił 511 mld zł. Dzisiaj jest to ponad 900 mld zł, a dodając do tego OFE – to wynosi on ponad 1 100 mld zł.
 • Nie było za czasów rządów Tuska zauważalnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Kolejną konsekwencją był stosunek rządu do Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Określano go jako projekt biznesowy, wiemy, że to był skutek tamtego zbliżenia polsko-rosyjskiego.
 • Nie zapewniono realnej pomocy ze strony państw sojuszniczych. Wojska skoncentrowano na granicy zachodniej – tak jakby stamtąd groziło zagrożenie – pozostawiając flankę wschodnią bez osłony i pozostawiając ludność w stanie niepewności.
 • Po raz kolejny kłamią, to kłamią. Gdyby to się działo raz na dziesięć dni, tobym się oburzał, ale gdy spotykam się z tym na każdym kroku, to organizm przestaje reagować, po prostu by nie zwariować. Żyjemy w czasach kłamstwa i obłudy. Chwilami porównuję dzisiejszy rząd do rządu Gierka. Ta sama ciągła propaganda sukcesu. Na tym przecież oba się opierają.
 • Podstawowym błędem geopolitycznym rządu Tuska i ministra Sikorskiego, było niezrozumienie, że Rosja zawsze dąży do uzależnienia Polski na drodze militarnej, gospodarczej.
 • Przed wyborami parlamentarnymi w 2011 r. najbardziej prominentni politycy PO mówili: „Nie, nie będzie żadnego podnoszenia wieku emerytalnego”, a potem zrobili to bez mrugnięcia okiem.
 • Przez cztery lata rządów PO zlikwidowano dwa razy więcej szkół, niż zbudowano na tysiąclecie polskiego państwa: kiedyś powstało tysiąc szkół na tysiąc lat państwa polskiego, a za rządów premiera Donalda Tuska zlikwidowano dwa tysiące polskich szkół.
 • Przykładem tego populizmu i demagogii jest afera Amber Gold. Tysiące ludzi pozbawionych środków do życia. Ludzkie dramaty, wszystko to w atmosferze skandalu na szczytach waszej władzy i za waszym przyzwoleniem. Państwo za waszych rządów bezradnie patrzyło jak obywatele są okradani. Dlaczego patrzyliście na to? Dlaczego rząd PO i PSL nic w tej sprawie nie zrobił?
 • Rząd Tuska głosił uparcie, że Putin jest naszym przyjacielem i gwarantem sukcesu Polski. (…) mamy do czynienia z ludźmi nieodpowiedzialnymi, którzy powinni być ukarani za całkowitą pogardę dla polskiego interesu gospodarczego, bezpieczeństwa i pozycji na arenie międzynarodowej.
 • Rządy PO ze względu na swoją dramatyczną głupotę i zacietrzewienie polityczne wpisały się w scenariusz Kremla dla Europy Środkowo-Wschodniej. Odegrały taką rolę, jaką napisał dla nich Władimir Putin.
 • Szacujemy, że Polacy przez rządy Platformy Obywatelskiej i PSL stracili ok. 340 mld zł. To mogło być osiem lat obowiązywania programu 500 plus, 5 tys. nowo wybudowanych przedszkoli, 250 nowych szpitali i 1500 km autostrad. Szans i możliwości, które odebraliście Polakom, policzyć się nie da. Jeszcze raz przypomnę – 340 mld zł. (…) Nie ma tego i nie było za waszych rządów, bo te pieniądze po prostu zostały zmarnowane.
 • To rząd Donalda Tuska złamał wcześniej obowiązujący przez cały niemal okres III RP konsensus, symbolicznie nazywany linią Giedroycia: budujmy najpierw stabilne, jak najlepsze relacje z Litwą, Białorusią i Ukrainą, żeby zbudować ostatecznie dobre, stabilne relacje z Rosją. Nie odwrotnie.
 • Trzy lata temu ostrzegałam, że „rząd, jak Czerwony Kapturek, beztrosko bieży przez ciemny las”. Może rządzący nie mieli świadomości, jakie wyzwania przed nimi stoją. Najpierw byli beztroscy, potem chaotyczni, następnie rozrzutni. Na końcu sięgnęli do pieniędzy na emerytury oraz podnieśli podatki. Wbrew temu, co sami twierdzą, nie działali ani roztropnie, ani konsekwentnie. Liczyli, że przeczekają trudne czasy.
 • W okresie rządu PO i PSL poziom finansowania potrzeb obronnych zawierał się w przedziale 1,69 proc. do 1,93 proc. PKB. Ani razu nie osiągnął ustawowej, obowiązkowej wysokości 1,95 proc. PKB. Systematycznie łamaliście prawo, systematycznie narażaliście bezpieczeństwo państwa polskiego.
 • Za rządów PO-PSL nie było dobrobytu w Polsce, a ludzie nie mieli pracy, były niskie emerytury, ale rodziny zmagały się z wieloma problemami.