Przejdź do zawartości

Ostra Brama w Wilnie

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Hołd Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w Ostrej Bramie po wyzwoleniu Wilna

Ostra Brama w Wilnie – gotycka brama miejska na Starym Mieście w Wilnie, wzniesiona w latach 1503–1514; od strony wewnętrznej bramy znajduje się kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia).

 • A nad moim łóżkiem wisiały dwa obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej i Ostrobramskiej. I chociaż w onym czasie do modlitwy skłonny nie byłem, zawsze cierpiąc na kolana, zwłaszcza w czasie wieczornego Różańca, jaki był zwyczajem naszego domu, to jednak po obudzeniu się długo przyglądałem się tej „Czarnej Pani i tej Białej”… Zastanawiało mnie tylko jedno, dlaczego jedna jest czarna a druga – biała. To są najbardziej odległe wspomnienia z mojej przeszłości.
 • Matko Boska Ostrobramska,
  nie masz na swym ręku Dzieciątka Jezus,
  to weź mnie na swoje ręce
  i przenieś szczęśliwie przez całe życie.
 • Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy I w Ostrej świecisz Bramie!
 • Sanktuaria… izby tronowe, rozstawione w różnych stronach ojczyzny, w których Bóg najmiłościwiej posłuchanie daje i na prośbę Maryi szczodrze swoje łaski rozdziela. Wspomnę tylko dwa, najznaczniejsze i szczególnie uprzywilejowane – Jasną Górę i Ostrą Bramę, które jak pięknie powiedziano, jakby dwie ręce Najświętszej Panny, objęły w macierzyńskiej miłości dwa narody, ślubem ze sobą powiązane i na wieki w jedno pasmo żywota splecione.
 • Twierdza ta święta, twierdza potężna,
  Której piekielna siła nie złamie,
  Bo tam króluje Litewska Księżna –
  Bogarodzica na Ostrej Bramie!
  Tam co dzień ucho łaskawe daje
  Na swych poddanych korne pacierze
  I Palemona szerokie kraje
  Od głodu, moru i wojny strzeże.