Przejdź do zawartości

Józef Bilczewski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Józef Bilczewski

Józef Bilczewski (1860–1923) – polski duchowny katolicki, arcybiskup lwowski, profesor teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, święty Kościoła katolickiego.

  • Sanktuaria… izby tronowe, rozstawione w różnych stronach ojczyzny, w których Bóg najmiłościwiej posłuchanie daje i na prośbę Maryi szczodrze swoje łaski rozdziela. Wspomnę tylko dwa, najznaczniejsze i szczególnie uprzywilejowane – Jasną Górę i Ostrą Bramę, które jak pięknie powiedziano, jakby dwie ręce Najświętszej Panny, objęły w macierzyńskiej miłości dwa narody, ślubem ze sobą powiązane i na wieki w jedno pasmo żywota splecione.
  • (…) za pierwszą i najważniejszą pracę narodową uważam dążenie, wysiłek, żeby każdy obywatel uszlachetnił się moralnie jak najbardziej i żeby wszystkie klasy społeczne wydźwignęły się w świętym współzawodnictwie na swoje szczyty duchowe i moralne.
    • Źródło: O miłości ojczyzny, Wydawnictwo Miles, Kraków 2021, s. 32.

O Józefie Bilczewskim

[edytuj]
  • Gdyby w jednej osobie zebrać wszystko, co w wielkiej wojnie było charakteru, siły ducha i gotowości do poświęceń, a zarazem nieustępliwości od katolickiego i polskiego pionu – wskazałbym na osobę arcybiskupa lwowskiego, ks. Józefa Bilczewskiego. (…) Osobowość zaś miał tak potężną i z takim wpływem na umysły, iż napawał innych własnym duchem i budził wiarę, że tyle zła skończy się jednak na dobrem. Był to prawdziwie mąż Boży.
    • Autor: Feliks Koneczny, Święci w dziejach narodu polskiego, wyd. Antyk, s. 673.