Leon Niemczyk
Wygląd
Leon Niemczyk (1923–2006) – polski aktor, który zagrał w ok. 550 filmach.
- Całe życie kręciłem i kręcę – proszę nie zapominać, że pracuję w filmie… Umiejętność lawirowania bywa bardzo przydatna…
- Dopóki jeszcze mam siły i działają moje szare komórki, dopóki na chleb nie mówię „ptaptja” – to chcę grać. Naturalnie, jeżeli będą mnie chcieli. Wciąż jeszcze mam ten „apetyt na czereśnie”.
- Jestem aktorem do wynajęcia. Nie jestem w równie wygodnej sytuacji, co aktorzy, którzy mówią, że przebierają w rolach jak w ulęgałkach i grają to, co im odpowiada. Nie przebieram w ofertach. Dzisiaj trzeba grać. Dzięki Bogu mam jeszcze wzięcie, więc gram często. A wśród kreacji zawsze znajdzie się i brylancik, i szkło z rozbitej butelki.
- (…) ktoś mądry powiedział, że jubileusz jest próbą generalną przed śmiercią. Mnie się to jeszcze nie uśmiecha.
- Mnie się wydaje, że najlepszy sposób na kobietę, to konto w banku.
- Źródło: Europa da się lubić, odcinek 24, Europa się żeni
- Nawet jeśli dostrzegam jakieś błędy reżysera, to staram się sugerować mu bardzo dyskretnie, by coś zmienił na lepsze, i uwierzył, że to jego pomysł. Perfidne, prawda? Ale daje dobre rezultaty. Ci, którzy mnie angażowali i angażują – mają do mnie zaufanie. A ci, którzy ze mną nie pracowali, widać tego zaufania nie mieli. Ale w imię chrześcijańskiej miłości – wybaczam im.
- Określiłbym (…) swoje życie jako samotność długodystansowca.
- Owszem, dostaję tantiemy, a niektóre z nich wyglądają nader pokaźnie, bo 1,2 złotego, 1,5 za powtórkę. I jeszcze płaci się od tego podatek. A i tak jedna z koleżanek niedawno mi zazdrościła, bo dostała 90 groszy za powtórkę filmu.
- Przyjmuję wszystkie propozycje, bo uważam, że ze złego epizodu, złej roli można zrobić coś dobrego. Ponadto nie ma złych ról, są tylko źli aktorzy.
- Źródło: „Film” 1985, nr 20
- Ukuto takie powiedzenie: jeżeli widz po projekcji myśli przynajmniej przez pięć minut na temat filmu, oznacza to wielkie zwycięstwo reżysera. Ja po projekcji Nienasycenia myślałem cały dzień.
- W końcu ile filmów kręci się w Polsce? Kręci się seriale, więc w nich się gra. Niektórzy mówią, że serial to coś gorszego. Dla mnie to jednak wielka gotowość zawodowa. Maratończyk, który bije rekordy dystansów, codziennie musi przebiec kilkadziesiąt kilometrów dla rozgrzewki. Seriale są dla mnie taką rozgrzewką.
- Źródło: „Dziennik Polski”, 6 grudnia 2003
- Zobacz też: serial telewizyjny
- Zawsze można spotkać jakąś życzliwą istotę, z którą dzieli się niepokoje i troski. I wtedy jest pięknie.
O Leonie Niemczyku
[edytuj]- Leon Niemczyk to zawodowiec najwyższej klasy, który z równą odpowiedzialnością potraktuje główną rolę w filmie markowego reżysera, jak i epizod w bajce dla dzieci.
- Autor: Barbara Kaźmierczak, „Video Club” 1996, nr 01
- Niemczyk znakomicie zagrał starego senatora, którego wszyscy uważają za zgorzkniałego niedołęgę. Dzięki jego finezyjnej grze hrabia Bieliński przeobraża się na naszych oczach w człowieka pełnego godności i charyzmy, imponującego przenikliwym umysłem i niezależnością. (…) Aktor potrafił stworzyć bogatą psychologicznie postać mędrca i człowieka honoru.
- Autor: Filip Bajon
- Opis: o roli Niemczyka w spektaklu Teatru Telewizji Hrabia.
- Źródło: „Film” 2002, nr 12
- Polański zobaczył w aktorstwie Niemczyka nowe możliwości. Pozwolił stworzyć postać, która przerażała i bawiła jednocześnie, mieściła w sobie realizm i ostrą karykaturę. Karykaturę pychy, cynizmu i pogardy dla „frajerów” w wydaniu socjalistycznego nowobogackiego.
- Autor: Krzysztof Demidowicz, „Film”, 2000 nr 12
- Opis: o zaangażowaniu Niemczyka do filmu Nóż w wodzie.
- Szukałem wykonawcy przystojnego, wysportowanego, a jednocześnie mającego łatwość aktorskiego przeobrażania się. Kogoś, kto w tym filmie kojarzyłby się z samozadowoleniem i pewną arogancją. Leon świetnie pasował do takiego wyobrażenia.
- Autor: Roman Polański
- Źródło: culture.pl
- Opis: o zaangażowaniu Niemczyka do filmu Nóż w wodzie.
Zobacz też
[edytuj]Kategorie:
- Laureaci Telekamer za całokształt osiągnięć
- Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1944-1989)
- Odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (III Rzeczpospolita)
- Odznaczeni Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1944-1989)
- Polscy aktorzy filmowi
- Polscy aktorzy telewizyjni
- Powstańcy warszawscy