Przejdź do zawartości

Kijów

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Jan Stanisławski, Sobór Michajłowski w Kijowie

Kijów – stolica Ukrainy.

 • A jakiż cudny jest ten Kijów – jedno z najpiękniejszych miast na świecie!
 • Na siedmiu wzgórzach wznosił się Kijów, gród wielce potężny i arcysłowiański.
 • Ponad Dnieprem, między jary,
  Zasiadł dumnie Kijów stary;
  Tam złocone monastery,
  A w nich czerńce staro-wiery;
  A gościńcem do Kijowa
  Płyną maże z miodem, z zbożem;
  A po Dnieprze, niby morzem,
  Z puszcz poleskich spławy drzewa.
 • Ukrainę odwiedzałem wiele razy, już od początku lat dziewięćdziesiątych. Ale w Kijowie byłem po raz pierwszy. To niezwykłe miasto z fascynującą historią sięgającą V wieku. Odegrało istotną rolę w dziejach chrześcijaństwa na tych ziemiach i ciągle jest punktem odniesienia. Warto przypomnieć o wielowiekowej obecności w nim Polaków i ważnej roli, jaką odegrali w historii i kulturze miasta nad Dnieprem.
 • Wywarł na mnie wrażenie przepięknego miasta. Z restauracji polskiej „Na pajach”, położonej na wzgórzu, gdzie stale jadaliśmy, widok na miasto i Dniepr był wspaniały. Ale główne wspomnienie z Kijowa dotyczy jadła i napoju. To było naprawdę miasto mlekiem i miodem płynące. Jakim mlekiem! W ciągu całego mojego długiego życia nie piłem nigdzie równie bogatego i smacznego mleka jak w Kijowie. Także chleb, biały pulchny, był niezwykły, doskonały – pozostał w mojej pamięci jako ideał tego, czym chleb być powinien. Nie wiedziałem jeszcze wtedy, że naprawiacze świata potrafią doprowadzić do śmierci głodowej miliony ludzi w tym spichlerzu Europy, jakim była Ukraina. Tak się niestety stało niebawem.
 • Z Kijowa wziął początek rozkwit życia chrześcijańskiego, które Ewangelia wzbudziła najpierw na starych ziemiach ówczesnej Rusi, potem na obszarze wschodniej Europy, a później za Uralem, na terytoriach Azji. Kijów odegrał zatem w pewnym sensie rolę „poprzednika Pana” wśród licznych ludów, do których orędzie zbawienia dotarło właśnie stąd.