KL Dachau
Wygląd
KL Dachau, Konzentrationslager Dachau – pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny, założony wiosną 1933 roku w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach miasta Dachau, na północ od Monachium, w południowych Niemczech. Funkcjonował do 29 kwietnia 1945, oswobodzony przez wojska amerykańskie.
- Pozwólcie, że wspomnę, skoro nikt prawie tego nie czyni – największe pobojowisko księży polskich – nawet nie w Maksymilianowym Oświęcimiu, lecz w Dachau. 11 listopada minęła rocznica wypełnienia tam tymi księżmi w 1942 r. stacji doświadczalnej, gdy już na niej wyginęli Żydzi i zawodowi przestępcy.
- Autor: ks. abp Kazimierz Majdański
- Źródło: Ks. abp Kazimierz Majdański, Polska jest Matką, radiomaryja.pl, 29 kwietnia 2008.
- Zobacz też: Auschwitz, Kościół katolicki w Polsce, ksiądz
- Spora część obozowych katów przeszła przez szkołę Theodora Eickego, pierwszego komendanta Dachau. Eicke pasował do wizji hitlerowskich zbrodniarzy jako wyrzutków społecznych o zaburzonej osobowości. To on zastrzelił szefa SA Ernsta Rőhma w celi więzienia w Stadelheim podczas rozprawy Hitlera z SA, później zaś z psychopatycznym zacięciem tresował załogę Dachau.
- Autor: Włodzimierz Kalicki, Kulturalny ideolog II Rzeszy, „Gazeta Wyborcza”, 12 lutego 2008, s. 14.
- Zobacz też: Theodor Eicke, Ernst Röhm
- Tu są żywi, ale już umarli…
- Opis: słowa komendanta Dachau do nowo przybyłych więźniów.
- Źródło: Stanisław Grzesiuk, Pięć lat kacetu, Książka i Wiedza, 2010, s. 25.
- W Dachau urządzono dla tych duchownych dość duże pomieszczenie, w charakterze zbliżone do kaplicy.
- Autor: Cesare Orsenigo
- Opis: spytany, czy Watykan w jakikolwiek sposób interweniował w kwestii niemieckich obozów koncentracyjnych, chociażby w obronie tysięcy więzionych tam duchownych katolickich.
- Źródło: Karlheinz Deschner, Polityka papieska w XX wieku, t. 2, tłum. Robert Stiller, wyd. Uraeus, Warszawa 2006, s. 94.