Józef Rybicki
Wygląd
Józef Roman Rybicki (pseud. Andrzej; 1901–1986) – polski filolog klasyczny, nauczyciel, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, dowódca Kedywu Okręgu Warszawa, członek WiN, więzień polityczny w latach 1945–1954, działacz środowisk abstynenckich, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników.
O Józefie Rybickim
[edytuj]- Człowiek niesłychanie poczciwy i dobry. Nieustannie się martwił, że władza komuś z nas, młodych, zrobi krzywdę. Równocześnie miał niewzruszone zasady moralne. Na każdą niegodziwość reagował fizycznie – pąsowiał, kiedy tylko o niej usłyszał. Był niesłychanie głęboko wierzący i często nie odpowiadały mu np. poglądy Jacka Kuronia, ale szanował go jako dobrego człowieka – dobrego w najgłębszym, ewangelicznym sensie.
- Autor: Anka Kowalska, Józef Rybicki (1901-1986), zakladajciekomitety.pl
- Jego obecność w naszym gronie przyjęliśmy z ogromną radością, gdyż na początku tej trudnej pracy, na którą niejednokrotnie patrzono nieufnie bądź bez zrozumienia, potrzebny nam był jego ogromny autorytet. Jego wielki osobisty autorytet, spowodowany całym jego życiem. Reprezentował on w Komitecie siebie samego, swoją wielką postać, wspaniałą osobowość, ale był również jakimś symbolem wielkiej legendy Armii Krajowej, niektórzy z nas byli tej armii żołnierzami, ale wielkim bohaterem tamtych czasów on był właśnie.
- Autor: Jan Józef Lipski, Wspomnienie o Józefie Rybickim (1901–1986). Jeden z Niepokornych, tygodnik.com.pl
- Opis: na pogrzebie Józefa Rybickiego o jego działalności w KOR i AK.
- Składamy do grobu sumienie Armii Krajowej.
- Autor: Stanisław Broniewski, ps. „Orsza”, naczelnik Szarych Szeregów
- Opis: na pogrzebie Józefa Rybickiego
- Źródło: Józef Rybicki (1901-1986), zakladajciekomitety.pl
- Zobacz też: sumienie
- Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju.
- Autor: Lech Kaczyński, Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 września 2006 r. o nadaniu orderów, sejm.gov.pl
- Opis: postanowienie o nadaniu odznaczenia Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, 21 września 2006.
- Zobacz też: Polska, demokracja