Przejdź do zawartości

Galicja

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
mapa Galicji

Galicja (niem. Galizien, ‎ukr. Галичина – Hałyczyna) – potoczna nazwa austriackiego kraju koronnego Królestwa Galicji i Lodomerii, istniejącego w latach 1772–1918.

  • Gdy schamienie klasy ludowej osiągnęło swoje apogeum, chłopi postanowili wygrzebać się z pijackiego rowu i otrząsnąć. W latach 1844–1855 setki tysięcy galicyjskich poddanych złożyły publiczną, uroczystą przysięgę, że przestaną pić. W niektórych obwodach zdecydowało się na to nawet trzy czwarte dorosłych. Największą popularnością śluby cieszyły się na terenach górzystych i biedniejszych. (…) Głównym agitatorem był lokalny kler. (…) Panowie bronili propinacji jako swojej „stałej, integralnej, nieodzownej części dochodów” i wnosili o zakazanie „kazań wkraczających w stosunek poddańczy”. Również władze austriackie były zaniepokojone. (…) Gdy dwa lata później powstała wielogłowa galicyjska hurma, panów rżnięto na trzeźwo; dyscypliny pilnował między innymi Szela.
  • W Galicji słońce tylko po to zdaje się świecić, by wskazywać chłopu drogę do karczmy.
  • W roku 1841 w całym cesarstwie austriackim wyprodukowano dwa miliony wiader spirytusu, z czego w samej Galicji wytworzono 1,2 miliona.