Dyskusja użytkownika:Wlos

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Powitanie i odpowiedź na pytanie[edytuj]

Witaj na Wikicytatach!

Co prawda trochę spóźnione to powitanie, ale chyba lepiej późno niż wcale, prawda? :) Cieszę się, że kolejna osoba dołącza do tego projektu. Oby ci się tu dobrze pracowało z nami i oby sprawiało ci to jak najwięcej satysfakcji.

Teraz odnośnie twojego pytania... Powodem dla którego normalnie nie wstawiamy kategorii tematycznych (takich jak Kategoria:Natura, Kategoria:Mądrość etc.) do haseł będących zbiorem cytatów z konkretnej osoby jest to, że nie wszystkie cytaty z tej osoby będą do tej kategorii pasować. Więcej nawet: w 90% przypadkach pasować do niej będzie tylko jeden czy dwa cytaty z danego człowieka. Teraz w haśle Hugo od św. Wiktora jest jeden cytat, ale z pewnością kiedyś będzie ich więcej. I nie wszystkie muszą być związane z mądrością. Dlatego zdecydowaliśmy się na korzystanie ze zwykłych linków poprzedzonyc "Zobacz też". Inne rozwiązanie byłoby po prostu mylące dla użytkownika. Hasła tematyczne (miłość, noc) trzebaby co prawda co jakiś czas aktualizować, ale jak na razie nikt nie chciał się za to wziąć kompleksowo (co nie znaczy, że nie było to robione w przypadku pojedynczych haseł).

Na koniec jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze, zachęcam do podpisywania się pod swoimi wypowiedziami za pomocą 3 tyld (~~~) – system zamieni to na podpis z linkiem (w moim przypadku wyglądałoby to tak: TOR) lub 4 tyld (podpis wraz z datą, taki jak na końcu tej wiadomości, ta metoda jest zalecana). Ułatwia to śledzenie dyskusji i odpowiadanie na zostawione wiadomości. Po drugie, zachęcam do stworzenia strony użytkownika i powiedzenia nam paru słów o sobie, ulubionych cytatach czy co tam uznasz za stosowne. :)

Pozdrawiam serdecznie, TOR 11:08, 23 paź 2005 (UTC)

Reforma[edytuj]

Zauważyłem, że poprawiasz kategorie, więc chciałem zwrócić twoją uwagę na trwające teraz prace nad zreformowaniem ich. Na stronie Wikicytaty:Kategorie/Reforma wyjaśniłem co i w jaki sposób ma być robione. Co ważne dla ciebie: wszelkie zmiany w istniejących przed rozpoczęciem reformy artykułach będą dokonywane automatycznie za pomocą specjalnego programu, według listy. Tak więc nie chciałbym po prostu abyś wykonywał pracę, którą i tak potem wykona maszyna, bo szkoda na to czasu. :) Zechęcam za to do zajrzenia na stronę dyskusji reformy i zawarcie tam ewentualnych uwag. Nadal mam duży problem z kategorią "Pisarze", mam nadzieję, że dzisiaj jeszcze uda mi się przedstawić jakieś możliwe rozwiązania pod dyskusję.

Najmocniej przepraszam za ten cały obecny bałagan, ale jak kurz opadnie powinno być lepiej i logiczniej. :P TOR 11:19, 23 paź 2005 (UTC)

Sprawa Przewodasa[edytuj]

Hej ho. Zostawiłem ci wiadomość na Dyskusja:Konrad T. Lewandowski. Pozdrawiam, TOR 22:44, 7 lis 2005 (UTC)

O faktach dokonanych[edytuj]

Ops :P Enter mi się wcisnął...

No więc tak... Mamy, jak pewnie wiesz, określony sposób formatowania artykułów, przedstawiony na stronie Wikicytaty:Schematy stron. Nie ma tam mowy o podziale cytatów w artykule na "Źródłowane" i "Przypisywane". Jakiś czas temu zaproponowałem takie rozwiązanie w Barze, trochę podyskutowaliśmy na GG, ale nic nie zostało ustalone – ergo obowiązuje schemat obecny. A ty już w kolejnym haśle używasz swojego. Nie znaczy to, że mi się taki podział nie podoba, przeciwnie – jestem bardzo za. Ale to musi zostać ustalone w szerszym gronie, bo inaczej każdy artykuł wyglądałby inaczej, bo każdy autor formatowałby go po swojemu. TOR 15:08, 1 sty 2006 (UTC)

Angielskie Wikiquote to tu akurat nie ma nic do rzeczy. Każdy projekt jest autonomiczną całością pod względem zasad i reguł jakie na nim obowiązują, za wyjątkiew dosłownie kilku najbardziej podstawowych (NPOV, Wikietykiety, itp.). Ze spokojem moglibyśmy sobie tutaj we własnym gronie ustalić na przykład, że administratorów wybiera samodzielnie biurokrata. Miałoby się to nijak do przyjętych na innych projektach systemów, ale obowiązywałoby lokalnie.
Zasady na enwikiquote nie są wcale nadrzędne wobec naszych. Są jedynie bardziej rozbudowane. I na tym można bazować, ale żeby coś stosować jako zasadę na plwikiquote, to społeczność musi ja zaakceptować. I wtedy będzie jednorodnie we wszystkich artykułach.
Brakuje ci zasad formatowania/konstruowania/sortowania kolekcji? Zaproponuj jakieś. Choćby te z enwikiquote.
Odpowiadając na ostatnie pytanie: Nie, na GG nie można, właśnie dlatego, że nie jest to powszechnie dostępny kanał wymiany informacji. W Barze owszem. TOR 18:16, 1 sty 2006 (UTC)
Odnośnie "powszechnego nieprzestrzegania reguł" i tego, że ja powinienem zwrócić na to uwagę jako "administrator". Pfff... Jako administrator? Jako administrator to ja powinienem kasować bzdury i blokować wandali. I nic więcej. Na formatowanie zwracam ci uwagę jako zwykły użytkownik, tak jak ty powinieneś zwrócić uwagę każdemu innemu użytkownikowi, który nie przestrzega zaleceń bez wyraźnych powodów.
A lektura Baru nie jest oczywiście obowiązkowa. To jest wiki, nic nie jest obowiązkowe. Ale nie zdziw się potem jeśli się okaże, że jakieś podjęte tam decyzje ci się nie podobają. :) Dlatego jednak polecam dodanie Baru do obserwowanych. TOR 17:28, 1 sty 2006 (UTC)

sentencja łacińska[edytuj]

Witaj, miło, że do nas wróciłeś :-)
1. Powiedz, proszę, na jakiej podstawie zrevertowałeś poprawki Autokraty? Autokrata z wykształcenia jest łacinnikiem, pracownikiem naukowym wyższej uczelni, przy tym osobą bardzo skrupulatną (od lat jest na wiki). Moje pytanie jest chyba naturalne, tak samo nie kwiestionowałabym Twojej wiedzy zawodowej.

Natomiast zobacz proszę jeszcze w artykule Donald Tusk:

Wystąpienia telewizyjne i radiowe[edytuj]

  • Panie prezydencie Kaczyński, na feministkę pan nie wygląda, co zresztą nie jest zarzutem.
    • Polsat, 17.10.2005
  • W przeciwieństwie do Lecha Kaczyńskiego, niestety, nie mogę niczego zadeklarować w imieniu brata, ale mogę w imieniu siostry...
    • Polsat, 03.10.2005
  • Na plakatach Jan Rokita był premierem, a ja prezydentem. I do dziś mamy kaca.
    • Źródło: TVN24 (9.01.06)
  • Różne rzeczy mi się śnią, ale wstydzę się mówić o tym publicznie.
    • Źródło: TVN24 (9.01.06)

Układ tych cytatów miał być chronologiczny czy alfabetyczny?

W zasadzie to ciekawa byłam, jakie jest Twoje zdanie na temat układu cytatów w tego typu artykułach, dlatego otworzyłam Tuska. Chciałam zobaczyć, jaką meteodę zastosowałeś. Wiem, ze to tylko bład. Natomiast w Barze na ten temat ostatnio rozmawialiśmy, moze przyłaczyłbyś się - czy według Ciebie dopuszczalny jest w niektórych hasłach układ cytatów chronologiczny. Jeszcze inne tematy w zwiazku z formatowaniem były i są poruszane, zapraszamy. Jadwiga 20:29, 18 mar 2006 (UTC)

=Kolejność cytatów[edytuj]

Też uważam, że każda sekcja w układzie alfabetycznym jest przejrzysta i może być czynnikiem organizującym.
Poniżej na temat układu cytatów na podstawie rozmowy z Baru przedstawiam fragmenty poglądów, wybiórczo bardzo, ale które oddają istotę nowej propozycji do rozważenia.

[...] - kolejnosc alfabetyczna nadal jako podstawowa, natomiast kolejnosc chronologiczna ewentualnie tam, gdzie da sie ja zastosowac do wiekszosci cytatow [...]. Zwłaszcza w przypadku polityków, wydarzeń historycznych, twórców, gdy cytaty wiażą sie z okresami twórczosci.
Przykłady: spójrz do Dubuffeta, jak ładnie z okresami twórczości łączą się cytaty (na wikipedii powstał artykuł Jean Dubuffet, z takim samym układem sekcji); Powstanie warszawskie, strona ta powstaje jakby rownolegle do w:Kalendarium powstania warszawskiego w Wikipedii.

fragmenty listów z Baru:
[...] Proponowałbym inne: kolejność chronologiczna tam, gdzie się da, a dalej alfabetycznie. Wyglądałoby to tak, jak kiedyś [...] zrobiłem z Piłsudskim, albo - ostatnio - z Jarosław Kaczyński. [...] byłoby - moim zdaniem - jaśniej, przejrzyściej i - przede wszystkim - tworzyłaby się jakaś historyjka na temat danego człowieka czy innego bohatera hasła [...].

[...] można tez taka kolejnosc zastosowac w ksiazkach czy filmach (w przypadku gdy jest latwo dostepny scenariusz czy e-book).

Co Ty o tym sądzisz? Kiedyś był sprzeciw wobec pojedynczych artykułów o cytatach, teraz nikogo nie dziwi, przyjęło się. Są to po prostu hasła, jakimi wszystkie cytaty powinny być, z szerokim komentarzem. Tak samo chronologiczny układ nawiązuje IMO do Twojej idei, aby cytaty były dobrze osadzone źródłowo, a tylko wtedy mozna je układać chronologicznie.

Wracając do tematu róznic miedzy wersjami Autokraty i Twoją, niech na razie tak zostanie, jak przyjdzie, wypowie sie sam. Jadwiga 23:22, 18 mar 2006 (UTC)

Grupownia cytaów.[edytuj]

Witaj, mam małą, a w zasadzie dwie małe prośby:

  • Proszę, abyś uważał podczas przenoszenia cytatów (np. kiedy układawsz je wg. kolejności alfabetycznej), gdyż zdarzyło Ci się prznieść cytat w inne miejsce, opis zostawiłeś, a później usunąłeś opis, bo jak napisałeś nie zawierał on cytatu. ([1] i [2]).
  • Druga prośba dotyczy wprowadzania grupowania cyctatów na potwierdzone i nie. Proszę nie wprowadzaj takich rzeczy, nie rozmawiając o tym z całą społecznością, to jest Twoja wizja, a inni może mają inne (może lepsze, lub nie), ale są zasady dodawania nowych cytatów i trzymajmy się ich póki nie zaakceptuje ich społeczność. Wyobrażasz sobie jak by wyglądały wikicytaty, gdyby każdy art, był inaczej zbudowany, bo kazdy z współautorów miał inną wizję?

Pozdrawiam MatthiasGor 11:47, 19 mar 2006 (UTC)