Anna Smoleńska
Wygląd
Anna Smoleńska (ps. Hania; 1920–1943) – studentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, harcerka Szarych Szeregów, autorka znaku Polski Walczącej.
O Annie Smoleńskiej
[edytuj]- Autorką tego znaku Polski Walczącej była Anna Smoleńska, urodzona w 1920 r., studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim oraz harcerka Szarych Szeregów. Była córką Kazimierza Smoleńskiego, profesora chemii na Politechnice Warszawskiej, która uczestniczyła także w akcjach małego sabotażu „Wawer”. (…) Dzisiaj nie wszyscy, patrząc na znak Polski Walczącej – wiedzą, kto zaprojektował ten symbol nadziei Polaków, walczących z okupantem hitlerowskim i jak tragiczna była historia rodziny Smoleńskich z Warszawy.
- Autor: Adam Cyra
- Źródło: Twórczyni symbolu Polski Walczącej – 70. lat temu zginęła w KL Auschwitz, projektpilecki.pl, 22 marca 2013.
- Już od miesiąca na murach Warszawy rysowany jest znak kotwicy. Rysunek kotwicy jest robiony tak, że jego górna część tworzy literę „P”, zaś część dolna – literę „W”. Pewna ilość napisów objaśnia, że znak kotwicy jest znakiem Polski Walczącej. Zapoczątkowany być może przez jakiś zespół – znak ten stał się już własnością powszechną (…) Nie umiemy wytłumaczyć popularności tego znaku (…) Być może działa tu chęć pokazania wrogowi, że mimo wszystko – nie złamał naszego ducha (…) Może na wyobraźnię „rysowników” działa symbolika kotwicy – znaku nadziei.
- Opis: „Biuletyn Informacyjny” AK o dziele stworzonym przez Annę Smoleńską, symbolu Polski Walczącej, 16 kwietnia 1942.
- Źródło: 98 lat temu urodziła się Anna Smoleńska, autorka symbolu Polski Walczącej, dzieje.pl
- Nowe godło zostało wybrane w marcu 1942 roku spośród 27 projektów nadesłanych w odpowiedzi na konkurs, a autorką była druhna Anna Smoleńska „Hania”. Monogram wiązany, składający się z liter P i W, z jednej strony był skrótem słów „Polska Walcząca”, z drugiej zaś kojarzył się z kształtem kotwicy, chrześcijańskiego symbolu nadziei. Dlatego właśnie kotwicą nazywano najczęściej nowe godło. Zostało ono wykorzystane w akcji dywersyjno-propagandowej prowadzonej przez Polskie Państwo Podziemne. Nie sposób zliczyć, w ilu miejscach z narażeniem życia ozdobiono nim mury Warszawy i innych miast okupowanej Polski.
- Autor: Tomasz Zawistowski
- Źródło: Orły ze znakiem Polski Walczącej, polska1918-89.pl
- Zobacz też: Warszawa, Polskie Państwo Podziemne
- Odpowiedzialna, poważna, krytyczna (…) Dla siebie surowa i wymagająca, do innych z dystansem. Koleżeńska, ale małomówna, nie okazująca uczuć, nieskora do zwierzeń. W decyzjach i ocenach, w słowach i ruchach zawsze spokojna, zrównoważona.
- Autor: Elżbieta Ostrowska
- Opis: podwładna w harcerstwie Anny Smoleńskiej.
- Źródło: Anna Smoleńska, nina.gov.pl
- Po nieudanej próbie aresztowania redaktora naczelnego „Biuletynu Informacyjnego” Aleksandra Kamińskiego i sekretarz redakcji Marii Straszewskiej, gestapo 3 listopada 1942 r. aresztowało Annę Smoleńską wraz rodzicami, siostrą i bratem z żoną.
- Autor: Adam Cyra
- Opis: o aresztowaniu Anny Smoleńskiej z rodziną przez Niemców.
- Źródło: 75 lat temu w Auschwitz zginęła twórczyni symbolu Polski Walczącej, dzieje.pl
- Zobacz też: Aleksander Kamiński, Maria Straszewska, gestapo