Wikicytaty:Odbieranie uprawnień
WC:OU
Na stronie tej znajdują się zasady dotyczące odbierania uprawnień administratora lub biurokraty. Na tej stronie można również zgłaszać wnioski o odebranie uprawnień.
Rezygnacja z uprawnień
[edytuj]Każdy Użytkownik ma prawo do zrezygnowania z posiadanych uprawnień.
Potrzebę rezygnacji z uprawnień należy zgłosić na stronie meta.
Regulamin odbierania uprawnień w trybie głosowania
[edytuj]- Zgłaszać do odebrania uprawnień mogą użytkownicy mający w momencie rozpoczęcia głosowania minimum 300 edycji i zarejestrowani od co najmniej dwóch miesięcy.
- Nie wolno zgłaszać samego siebie. Do weryfikacji uprawnień należy stosować procedurę identyczną jak dla nadawania uprawnień.
- Głosować mogą zalogowani użytkownicy (oprócz zgłoszonej osoby) mający w momencie rozpoczęcia głosowania minimum 100 edycji i zarejestrowani od co najmniej miesiąca.
- Procedurę odbierania uprawnień prowadzić może wyłącznie administrator.
- Ponowny wniosek o odwołanie tej samej osoby można zgłosić najwcześniej po upływie 60 dni, licząc od dnia zakończenia poprzedniego zgłoszenia. Ponowny wniosek może być złożony już 7 dni po zakończeniu głosowania, jednak żaden z wnioskodawców nie może się powtórzyć.
- Użytkownik, który utracił uprawnienia, może wnioskować o ich ponowne przyznanie na zwykłych zasadach.
Procedura odbierania uprawnień w trybie głosowania
[edytuj]- Wniosek (wraz z uzasadnieniem) o odwołanie administratora lub biurokraty może złożyć minimum 3 użytkowników (wnioskodawców), co nie odbiera im prawa do późniejszego głosowania. Podpisy muszą zostać wstawione z własnego konta, nie później niż w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku. Użytkownik składający wniosek powinien przed złożeniem wniosku upewnić się, że składany przez niego wniosek uzyska wymagane poparcie dwóch innych użytkowników.
- Wniosek musi zostać uzasadniony przez co najmniej jednego użytkownika, który go składa.
- Jeśli osoba, której mają zostać odebrane uprawnienia przez ostatni miesiąc nie wykonała w projekcie żadnej zmiany widocznej w rejestrach jeden z administratorów informuje zainteresowanego umieszczając informację na jego stronie dyskusji oraz, jeśli to możliwe, wysyła mail poprzez mechanizm MediaWiki.
- Rozpoczęcie głosowania następuje po podpisaniu przez 3 użytkowników wniosku, w momencie wykonania przez użytkownika, któremu mają zostać odebrane uprawnienia jakiejkolwiek zmiany w projekcie widocznej w rejestrach, ale nie później niż 14 dni od momentu podpisania przez składających wniosku.
- Głosować mogą zalogowani użytkownicy (oprócz zgłoszonej osoby) mający w momencie rozpoczęcia głosowania minimum 100 edycji i zarejestrowani od co najmniej miesiąca. Głosy pacynek są nieważne (nie dotyczy dyskusji).
- Głosowanie trwa 14 dób (336 godzin).
- Odwołanie administratora lub biurokraty następuje, gdy "za" wnioskiem (odwołaniem) zagłosuje co najmniej 5 uprawnionych, a równocześnie spośród głosów "za" i "przeciw" co najmniej 50%+1 głos będzie "za".
Techniczną potrzebę odebrania uprawnień należy zgłosić na stronie meta.
Zachowanie podczas głosowania
[edytuj]- Użytkowników uprasza się o poważne podejście do głosowania oraz argumentowanie swej decyzji w sposób racjonalny.
- Miejscem komentarzy do głosów jest dział Dyskusja. Wszelkie dopiski bezpośrednio pod głosami będą przenoszone.
Przygotowanie i publikacja wniosku
[edytuj]- Zgłoszenie poprzez formularz
Wniosek można utworzyć z pomocą przygotowanego niżej formularza zgłoszenia. W celu skorzystania z niego należy:
- w polu nazwy uzupełnić nazwę strony;
- Tworzona strona musi mieć nazwę odpowiadającą schematowi Wikicytaty:Odbieranie uprawnień/Nazwa użytkownika/wyróżnik (wyróżnik dodaje się, gdy dla danego użytkownika były już głosowania; zwyczajowo są to kolejne liczby od 2 wzwyż). Przykładowo dla użytkownika o nazwie XYZ, dla którego tworzymy drugie głosowanie właściwa podstrona głosowania powinna mieć nazwę
Wikicytaty:Odbieranie uprawnień/XYZ/2
.
- Tworzona strona musi mieć nazwę odpowiadającą schematowi Wikicytaty:Odbieranie uprawnień/Nazwa użytkownika/wyróżnik (wyróżnik dodaje się, gdy dla danego użytkownika były już głosowania; zwyczajowo są to kolejne liczby od 2 wzwyż). Przykładowo dla użytkownika o nazwie XYZ, dla którego tworzymy drugie głosowanie właściwa podstrona głosowania powinna mieć nazwę
- kliknąć przycisk „zgłoś”;
- Powoduje to otworzenie w tym oknie/zakładce widoku z kodem docelowej podstrony głosowania.
- zredagować kod podstrony zgodnie ze zwyczajami oraz pokazanymi nad okienkiem edycji poradami i zapisać podstronę;
- utworzoną podstronę głosowania dopisać poniżej w sekcji Zgłoszenia jako {{Wikicytaty:Odbieranie uprawnień/Nazwa użytkownika/wyróżnik}}.
Formularz |
---|
Zgłoszenia
[edytuj](typ głosowania: odebranie uprawnień administratora) Decyzja do: 17:18, 1 lipca 2013 (14 dób (336 godzin) od zgłoszenia)
Uzasadnienie:
W związku z pojawiającymi się zastrzeżeniami do pracy niektórych administratorów, wynikającymi m.in. z niejasności procedur decyzyjnych, braku wzajemnego informowania się i innych problemów z komunikacją; do czego pretekstem stała się także od wielu lat fikcyjna lista administratorów, składam oficjalny wniosek o odwołanie nieaktywnych od co najmniej roku administratorów. Pozytywna regulacja tej kwestii będzie pierwszym krokiem do odzyskania pełni zaufania przez administrację i świadectwem jej dobrej woli w świetle ostatnich wydarzeń. Reszta mojej argumentacji za odwołaniem nieaktywnych adminów nie zmieniła się szczególnie od pierwszego wypłynięcia tej kwestii w Barze w sierpniu 2010 r. Mrnr84201 (dyskusja) 18:19, 16 cze 2013 (CEST)
Diament PDI (dyskusja) 17:16, 17 cze 2013 (CEST)
Tommy Jantarek (pisz) 17:19, 17 cze 2013 (CEST)
Rzuwig► 12:55, 17 cze 2013 (CEST)
Zgłaszamy wniosek o odebranie uprawnień:
Użytkownik:Danielm – nieaktywny od 10 listopada 2005
Użytkownik:Kaariokaa – nieaktywny od 14 grudnia 2009
Użytkownik:Matt – nieaktywny od 6 sierpnia 2005
Użytkownik:MatthiasGor – nieaktywny od 30 listopada 2010
Użytkownik:Meteor2017 – nieaktywny od 9 stycznia 2010
Użytkownik:Pickett – nieaktywny od 26 lutego 2010
Użytkownik:Pimke – nieaktywny od 10 marca 2007
Użytkownik:Slawojar – nieaktywny od 22 października 2006
Użytkownik:TOR – nieaktywny od 2 maja 2009
Użytkownik:Trivelt – nieaktywny od 10 lutego 2011
Użytkownik:Tsca – nieaktywny od 11 marca 2012
Za:
[edytuj]- Diament PDI (dyskusja) 11:31, 17 cze 2013 (CEST)
Rzuwig► 12:55, 17 cze 2013 (CEST)- tu niestety podobnie jak przypadek poniżej :( Tommy Jantarek (pisz) 19:30, 17 cze 2013 (CEST)
Cszysiek (dyskusja)- w momencie rozpoczęcia głosowania 82 edycje to jednak nie 100 wymaganych. Tommy Jantarek (pisz) 19:26, 17 cze 2013 (CEST)
- Tommy Jantarek (pisz) 20:02, 17 cze 2013 (CEST)
- Uzadanienie: czytałem wątek w Barze podany we wniosku, podobnie wątek kolejny. Większość argumentów za pozostawieniem ma charakter sentymentalny. Tylko admin to nie sentymentalny obrazek na ścianie, to osoba której user ma ufać, do której może się udać, osoba która czuwa nad projektem. Ciężko mówić w wypadku ponad rocznej nieaktywności o opiece nad projektem, ciężko czasem przy wielu zmianach mówić o znajomości projektu. Więc jak taki administrator projektu, na którym zmieniają się zasady i użytkownicy, może dobrze spełniać swą rolę? Wręcz jest ryzyko, że poproszony o pomoc przez kogoś, może wręcz działąć wbrew zasadom projektu których już nie zna. Nie ma też mowy o tym by takiego administratora użytkowik obdarzał zaufaniem, bo de facto nawet nie zna jego nicka. Lepiej więc wg mnie mieć mniej ale aktywnych, niż całą masę, wśród której nowy użytkownik nawet nie wie kogo ma szukać, gdy potrzebuje pomocy, bo skąd ma wiedzieć że z listy 23 adminów praktycznie połowa nie edytowała tu ponad rok. Projekt przez ten rok się zmienił i nadal się zmienia, zmienili się także użytkownicy, jest wielu nowych, by dobrze sprawowac tę funkcję to jednak trzeba znać i projekt i użytkowników z niego korzystających. Tommy Jantarek (pisz) 20:02, 17 cze 2013 (CEST)
- Bacus15, dyskusja 21:41, 17 cze 2013 (CEST) Po pewnym zawahaniu tu.
- Zerо αω 21:44, 17 cze 2013 (CEST) Sam jak byłem nieaktywny to włożyłem trochę wysiłku, żeby uprawnień administratora się zrzec. To nie było takie łatwe, ale nie mogłem mieć uprawnień skoro nie mogłem nikomu w niczym pomóc. Nie mogę dziś być przeciw.
- Electron <Odpisz> 08:56, 28 cze 2013 (CEST) Zdecydowałem się jednak zagłosować bo głosowanie zbliża się ku końcowi, głosów jest niewiele, a sprawę dobrze by było jednak załatwić...
- Mrnr84201 (dyskusja) 13:01, 1 lip 2013 (CEST) Na wypadek, gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości.
Przeciw:
[edytuj]Wstrzymuję się:
[edytuj]Pytania:
[edytuj]O ile doceniam młodzieńczy zapał i proceduralną gorliwość Tommy’ego Jantarka, to jednak zgodnie z regulaminem dalszy bieg wniosku powinien nadzorować administrator. Już punkt 3. procedury mówi, że powiadamianie nieaktywnych należy do zadań administratora. Stąd też moje pytanie skierowane do aktywnych administratorów: czy wśród was znajdzie się chętny do dalszego prowadzenia procedury (zgodnie z punktem 4. regulaminu)? Mrnr84201 (dyskusja) 16:59, 18 cze 2013 (CEST)
Dyskusja:
[edytuj]Dwie uwagi. Procedura odbierania uprawnień w trybie głosowania punkt 1: "Wniosek (wraz z uzasadnieniem) o odwołanie administratora lub biurokraty może złożyć minimum 3 użytkowników (wnioskodawców), co nie odbiera im prawa do późniejszego głosowania." Druga uwaga: użytkownik Tsca jakos nie zabardzo pasuje do tej kolekcji, odstaje czasowo, więc czy nie powinny być założone osobne dla każdego wątki, miast zbiorowego? Tommy Jantarek (pisz) 18:41, 16 cze 2013 (CEST)
- 1. Nie zabraniam nikomu dołączyć do wnioskodawców. Liczę na dobrą wolę i zrozumienie ze strony wszystkich użytkowników.
2. Zgłosiłem wszystkich nieaktywnych od co najmniej roku. Tsca jest całkowicie nieaktywny od marca 2012. Mrnr84201 (dyskusja) 18:53, 16 cze 2013 (CEST)
- W takim razie trzeba zatrzymać zegar, bo wniosek będzie ważny, podobnie jak głosy, dopiero wówczas, gdy będą podpisy trzech wnioskodawców. Tommy Jantarek (pisz) 18:57, 16 cze 2013 (CEST) P.S. I w formularzu źle jest ustawiony zegar, bo na 7 zamiast na 14 dób. Tommy Jantarek (pisz) 19:02, 16 cze 2013 (CEST)
- Poproszono mnie o zaangażowanie się w tę sprawę. Jako osoba, która poprosiła o odebranie swoich uprawnień administratora w tym projekcie (już pewien czas temu) ze względu na brak aktywności uważam, że użytkownicy niespełniający minimalnych kryteriów aktywności (takich, jakie obowiązują m.in. w polskojęzycznej Wikipedii czy Wikimedia Commons) nie powinni posiadać dodatkowych uprawnień w projektach typu wiki (z różnych względów). Ponieważ jednak nie znam szczegółów żadnych z wydarzeń mających ostatnio miejsce na Wikicytatach (przed chwilą dopiero zapoznałem się z dyskusją w Barze) i nie jestem zaangażowany w rozwój tego projektu sądzę, że byłoby uczciwiej, gdybym nie zajmował żadnego stanowiska w tej konkretnej sprawie. Mam nadzieję, że aktywna społeczność Wikicytatów będzie w stanie uzyskać konsensus (i być może, przy okazji, pokusi się o stworzenie kryteriów nieaktywności pozwalających na automatyczne odebranie uprawnień administratora/biurokraty). odder (dyskusja) 13:55, 17 cze 2013 (CEST)
Proszę o reakcję administrację, wniosek nie spełnia wymogów proceduralnych, brak trzech podpisów pod wnioskiem. Głosy i samo głosowanie może być rozpoczęte dopiero po złożeniu podpisu pod wnioskiem przez trzeciego użytkownika. Tommy Jantarek (pisz) 16:24, 17 cze 2013 (CEST) Wycofuję prośbę, wniosek spełnia już wymogi formalne. Tommy Jantarek (pisz) 17:20, 17 cze 2013 (CEST)
W związku z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie stwierdzam, że generalnie jestem za odbieraniem uprawnień w związku z długą wieloletnią nieaktywnością adminów. Jeśli ktoś jest nieaktywny to nie są mu te przyciski do niczego potrzebne... Ale z drugiej strony podobnie jak Odder nie jestem zbyt mocno zaangażowany w ten projekt i długo tu nie edytowałem. W ogóle edytuję tu sporadycznie więc uczciwiej by było aby w głosowaniu uczestniczyli raczej stali bywalcy. Być może zmienię zdanie w toku dalszej dyskusji, po zapoznaniu się ze stanowiskiem innych userów, ale... Electron <Odpisz> 17:08, 17 cze 2013 (CEST)