Włodzimierz Wróbel
Wygląd
Włodzimierz Wróbel (ur. 1963) – polski prawnik, profesor nauk społecznych, nauczyciel akademicki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, sędzia Sądu Najwyższego RP.
- Jeżeli rozprzestrzenianie się wirusa wymaga podjęcia ponadstandardowych działań o charakterze ogólnopolskim, to ich zastosowanie powoduje konieczność wprowadzenia w kraju stanu nadzwyczajnego. Każda bowiem sytuacja, gdy zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające do usunięcia zagrożenia, stanowi stan szczególnego zagrożenia uzasadniający wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Pojęcia konstytucyjne mają znacznie szerszy zakres znaczeniowy niż terminy używane przez ustawodawcę np. w tytułach aktów prawnych. Kwalifikowanie określonego stanu jako stanu nadzwyczajnego w rozumieniu konstytucyjnym, w tym w szczególności stanu klęski żywiołowej, nie zależy od terminu, jakim posłuży się ustawodawca albo organ władzy wykonawczej wprowadzający na terenie kraju określone rozporządzenie (o którym mowa w art. 228 ust. 2 Konstytucji), ale od zakresu ograniczeń praw i wolności, które wynikają z danej ustawy i innych aktów prawnych wydanych na jej podstawie oraz powodów wydania określonego aktu prawnego.
- Opis: o sytuacji wywołanej pandemią wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.
- Źródło: Włodzimierz Wróbel: W czasie stanu zagrożenia epidemicznego nie można przeprowadzić wyborów prezydenckich, monitorkonstytucyjny.eu, 16 marca 2020.
- Zobacz też; Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
- Nikt z nas by nie chciał, żeby przy każdej kolejnej zmianie władzy politycznej - a przecież takie się będą zdarzać w tym kraju - żebyśmy musieli żyć w kraju, gdzie będą sędziowie "nasi i wasi".
- Źródło: Maciej Deja Sąd Najwyższy. Sędzia Włodzimierz Wróbel wyjaśnił uchwałę. Twitter zareagował, wp.pl, 24 stycznia 2020.
- Zobacz też: wymiar sprawiedliwości w Polsce
- Sądy mogą być lepsze i gorsze, ale w momencie, kiedy przestają być sądami niezależnymi i bezstronnymi, to nie wiadomo po co są.
- Źródło: Maciej Deja Sąd Najwyższy. Sędzia Włodzimierz Wróbel wyjaśnił uchwałę. Twitter zareagował, wp.pl, 24 stycznia 2020.
- Zobacz też: niezawisłość sędziowska