Uwaga

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Uwaga – elementarny proces poznawczy polegający na selektywnej koncentracji percepcji i myślenia na jednym zjawisku zewnętrznym lub wewnętrznym.

  • Chwilową przemijającą dyspozycję do spostrzeżeń nazywamy uwagą i stwierdzamy na każdym kroku, że uwaga nasza ma ciasne granice.
  • Jeśli uwaga jest skierowana „na wewnątrz”, na przedmioty nie dane we wrażeniach zmysłowych, głowa często zwisa dając ulgę mięśniom karku, wspiera się odruchowo na ręku, zjawia się bezwładna, wygodna pozycja ciała. Te ruchy mimiczne nie zawsze świadczą o tym, że ktoś już uważa. Często wykonuje je ten, kto szczerze chciałby tylko uważać albo udaje skupionego. Przykłady łatwo znaleźć na lekcjach, w szkole, w kościele, w towarzyskiej rozmowie.
  • Prawdziwie ci się mówi, przytomnie i niezłomnie, i tak długo wiekopomnie, aż nie sparszywieją ze szczętem wszystkie czasy: nie można oddać drugiemu człowiekowi większej przysługi, jak zwrócić mu uwagę na to, że należy być uważnym. Pewnego przepięknego dnia zobaczysz całą bezgraniczną, wieczną przestrzeń rozciągającą się przed tym superbanalnym zdaniem.