Przejdź do zawartości

Koncentracja

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Koncentracja – zjawisko polegające na skupieniu, ześrodkowaniu uwagi (w domyśle: świadomości), skierowaniu jej na określoną myśl, przedmiot, zagadnienie, wydarzenie, sytuację czy zjawisko i utrzymywaniu w czasie.

  • Koncentracja jest podstawą dyscypliny w rozwoju osobowości (...).
    Kiedy świadomość rozkwita – siki odpoczywa.(...) Jeżeli trenujemy własne intencje w jakimś kierunku, wtedy wspomagamy ten kierunek własną energią. Poprzez koncentracją stajemy się silniejsi. Wysil swój umysł do koncentracji, a wygrasz bitwę z wszelkimi zmaganiami.
    • Autor: Stuart Wilde
    • Źródło: Małgorzata Kronenberger, Muzykoterapia. Podstawy teoretyczne do zastosowania muzykoterapii w profilaktyce stresu, Mediatour, Szczecin 2003, ISBN 8391200620.
  • Koncentracja idzie w parze z cierpliwością, z umiejętnością czekania. Chodzi o odczytywanie świata jak książki, zespolenie się z nim. Czucie go w kościach i interpretowanie jego sygnałów aż do znalezienia chwili, jedynej, kiedy można skutecznie uderzyć. Oto istota zabójstwa.
  • W dzisiejszych czasach Leonard używałby Smartfona i korzystałby z internetu. Obecnie używamy ich tak często, że czasem trzeba uważać, by się nie rozproszyć i nie spowodować wypadku samochodowego. Koncentracja sprawia nam coraz większe problemy. Piętnaście lat temu, kiedy robiliśmy ten film [Memento], to, co ma miejsce teraz, wydawało się abstrakcją. W telefonach ustawiamy sobie plan dnia i nasz dzień koncentruje się wokół wykonywania kolejnych zapisanych w nim zadań. Stopniowo stajemy się coraz bardziej podobni do Leonarda Shelby'ego.