Przejdź do zawartości

Stefan Melak

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Stefan Melak w 2007

Stefan Melak, pseud. Jan Ostrogski, Lida A., Wilno Z. (1946–2010) – polski dziennikarz, działacz opozycyjny okresu PRL, przewodniczący Komitetu Katyńskiego.

O Stefanie Melaku[edytuj]

  • Był jednym z pierwszych, który głośno mówił o tym, że kłamstwo katyńskie jest kamieniem węgielnym Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W 1970 r. odbyła się pierwsza pielgrzymka środowiska akademickiego do Katynia. Ile z tym mieliśmy trudności, żeby przełamać opór władz. Nie chciano się zgodzić, ale Stefan się uparł i studenci się uparli, i pojechaliśmy.
  • Dziś odsłaniamy tablicę poświęconą człowiekowi niezłomnemu, który w latach komunistycznego zniewolenia niósł prawdę o zbrodni katyńskiej i innych sowieckich zbrodniach, człowiekowi, który zainicjował odsłonięcie Krzyża Katyńskiego na warszawskich Powązkach, który był pierwszym na ziemiach polskich pomnikiem i hołdem dla pomordowanych oficerów.
  • Stefan był tam niejednokrotnie bity, poniewierany, wyśmiewany. Wiem, że to nie było spokojne internowanie (...) to, co on przeżywał na Białołęce jest ważnym światłem na wydarzenia roku 1981 i 1982 w Polsce.