Edukacja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 892 bajty ,  11 lat temu
nowe cytaty
(nowe cytaty)
* Należy raczej zarówno rząd, jak i kościół pozbawić wszelkiego wpływu na szkołę.
** Autor: [[Karol Marks]], ''Krytyka programu gotajskiego''
 
* Nie chodzi nam o poprawienie, lecz gruntowną zmianę systemu edukacji. Trzeba skończyć z postrzeganiem go jako komercyjnego produktu i zacząć traktować dostęp do szkół jako prawo gwarantowane przez państwo.
** Autor: [[Camila Vallejo]], ''Comandante Camila'', „The Guardian”, tłum. „Forum”, 5 września 2011.
 
* Nigdy nie pozwoliłem mojej szkole stanąć na drodze mojej edukacji.
* Rozwiewają się naraz dwie iluzje – jedna, że toksyny nierówności można zneutralizować, udomowić, unieszkodliwić dzięki napędzanemu edukacją awansowi społecznemu, oraz druga, groźniejsza, że edukacja może ten awans podtrzymać. Rozpad iluzji zapowiada kryzys edukacji, jaką znamy. Ale też dewaluację ulubionej, powszechnej u nas wymówki usprawiedliwiającej istniejące nierówności.
** Autor: [[Zygmunt Bauman]]
 
* Rzeczywiście, schlebianie i obniżanie standardów daje obietnicę równych szans, ale w praktyce prowadzi do nierówności. Jest karykaturą rzeczywistej równości szans, metodą oszukiwania ludzi. Równość szans musi istnieć, gdy człowiek ma 4–6 lat. To w tym momencie powinno się stworzyć warunki – bez względu na pochodzenie społeczne – dla rozwoju naukowego, kulturalnego i moralnego o równej jakości.
** Autor: [[Frank Furedi]], rozmowa Krzysztofa Iszkowskiego, ''Globalizacja prowadzi do zdziecinnienia'', „Europa”, nr 101/2006.
 
* W naszych społeczeństwach, gdzie jak słyszymy, gospodarkę napędza wiedza i karmi informacja, a sukces zależy od edukacji, wiedza przestaje być rękojmią powodzenia, a wykształcenie nie dostarcza gwarantującej sukces wiedzy.
23 944

edycje

Menu nawigacyjne