Pokój (polityka): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 313 bajtów ,  8 lat temu
+
m (drobne redakcyjne)
(+)
* Wieczny pokój wymaga radykalnej i niezbędnej przemiany ludzkich relacji, bez której wszelka własność i bezpieczeństwo są niepewne. Wymaga on ustanowienia powszechnego ustroju państwowego (Völkerstaat, civitas gentium). Jest to niewykonalne, zamiast tego musimy zaakceptować związek państw (Völkerbund). Ponieważ jednak niewykonalność tego projektu nie została ostatecznie dowiedziona, a moralność domaga się wiecznego pokoju, a więc i powszechnego państwa obywatelskiego, należy mimo wszystko uznać wieczny pokój za cel, do którego będziemy nieustannie się przybliżać dzięki ciągłemu postępowi.
** Autor: [[Immanuel Kant]], ''O wiecznym pokoju''
 
* Wysokie Strony Umawiające się uznają, że załatwianie i rozstrzyganie wszystkich sporów i konfliktów bez względu na ich naturę lub pochodzenie, które mogłyby powstać między niemi, winno być osiągane zawsze tylko za pomocą środków pokojowych.
** Źródło: ''Pakt Brianda-Kellogga'', artykuł 2
 
* Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
** Źródło: [[Stephen King]], ''Serca Atlantydów'' Stephen King
 
* Zło wojny wydaje się rzeczą niewątpliwą, rzeczą zbyt oczywistą, by należało podejmować trud przekonywania o tym innych.(...) A przecież obrońcy pokoju zmuszeni są wciąż do poszukiwania nowych środków perswazji, do przytaczania nowych dowodów, zobowiązani do największej czujności wobec klas panujących mijającego ustroju, którym do przetrwania wojna jest potrzebna.
** Autor: [[Zofia Nałkowska]], [http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=14092 ''O pokoju'', „Życie Literackie” 1951, nr 1 (4 lutego), s. 2]
 
* Żyjemy w świecie atomowych potęggigantów i etycznychmoralnych przedszkolakówdzieci. O wojnie wiemy więcej, niż o pokoju, o zabijaniu więcej niż o życiu.
** Autor: [[Omar Bradley]]
** Zobacz też: [[wojna]], [[życie]]

Menu nawigacyjne