Ropa naftowa

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Gejzer Lucasa w Spindletop w Teksasie, 10 stycznia 1901, początek boomu naftowego

Ropa naftowa – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów). Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.

  • Epoka kamienia łupanego nie skończyła się z powodu braku kamieni, a epoka ropy naftowej skończy się długo przed tym, gdy na świecie skończy się ropa.
  • Ludzie uważają, że Henry Ford zapoczątkował epokę samochodu. Nieprawda. Wóz przed koniem. To odwiert Spindletop zapoczątkował wiek samochodu, Spindletop i Howard Hughes ze swoim cudownym wiertłem, które dokończyło dzieła. Nowoczesność zaczęła się od gejzera Lucasa, kiedy ludzkość zdała sobie nagle sprawę, ile ropy naftowej kryje się pod ziemią. Wcześniej ropa była tanim rozcieńczalnikiem używanym do mycia trybów i rowerowych łańcuchów, a ta, na której zarobił miliony Rockefeller płonęła w lampach naftowych zamiast łoju. To odwiert Spindletop i wiertło Hughesa otworzyły drogę autom, ciężarówkom, samolotom – temu wszystkiemu, czego istnienie zależy od taniej ropy, tak jak Kościół zależy od Boga.
  • W latach 80. i 90. XIX wieku również ropa naftowa stała się produktem eksportowym na wielką skalę: w 1891 roku Standard Oil Company, należąca do rodziny Rockefellerów, eksportowała 90 procent amerykańskiej ropy i kontrolowała 70 procent światowego rynku. Ropa stała się drugim, po bawełnie, głównym produktem Stanów Zjednoczonych wysyłanym zagranicę.