Równość
Wygląd
Równość – kategoria w polityce i socjologii porównująca wzajemny status ludzi.
- Bez równości nie ma wolności, bo tam, gdzie jednym nie wolno czynić tego, co drudzy czynić mogą, musi być z jednej strony niewola, a z drugiej despotyzm.
- Opis: manifest Towarzystwa Demokratycznego Polskiego
- Zobacz też: wolność
- Czym jest równość, jak nie zaprzeczeniem wszelkiej wolności. Równość jest niewolą.
- Autor: Gustaw Flaubert
- Równość nie znaczy to samo co identyczność. Równy dostęp do informacji, wiedzy, edukacji, do władzy i polityki. Powinniśmy bardziej niż dotychczas zwracać uwagę na nierówność szans, czy to między starymi i młodymi, czy między ludźmi o różnych umiejętnościach lub pochodzącymi z różnych regionów danego kraju.
- Autor: Tony Judt
- Równość w ludzkiej godności i wynikająca stąd równość praw i obowiązków jest wymogiem, bez którego stoczylibyśmy się w barbarzyństwo.(...) Wiara w tę równość nie tylko chroni naszą cywilizację, ale czyni nas ludźmi.
- Autor: Leszek Kołakowski
- Tak długo, jak demokracja istnieje, nawet w bardzo niedoskonałej angielskiej formie, totalitaryzm jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Cały anglojęzyczny świat jest przeniknięty ideą równości ludzi i choć może okazać się po prostu kłamstwem powiedzenie, że my albo Amerykanie kiedykolwiek działaliśmy by ją zapewnić, to Idea nadal istnieje i może pewnego dnia stanie się rzeczywistością.
- Autor: George Orwell, The Lion and the Unicorn: Socialism and the English Genius, 1941.
- Zobacz też: demokracja
- Uważamy za oczywiste następujące prawdy: że wszyscy ludzie są stworzeni równymi, że Stwórca obdarzył ich określonymi, nienaruszalnymi prawami, a wśród praw tych jest życie, wolność i dążenie do szczęścia.
- Opis: fragment Deklaracji niepodległości USA z 1776
- Źródło: Życie, wolność i dążenie do szczęścia, polishweeklychicago.com, 4 lipca 2016.
- Zobacz też: człowiek, prawa człowieka, stwórca, szczęście, wolność, życie
- Wolność jest możliwa tylko pomiędzy równymi sobie.
- Autor: Hannah Arendt
- Żyjemy w społeczeństwie klasowym. Nie można powiedzieć, że „wszyscy płyniemy tą samą łódką”, bo część z nas wyrzucono za burtę. Fala przypływu oznacza dla nas co innego.(...) Postęp nie bierze się z dobroczynności, tylko z równości. Gdzie rządzi dobroczynność, biedni zawsze pozostaną biedni – jako żebracy. Gdzie rządzi równość, tam biedni sami wychodzą z biedy, domagając się swoich praw. Nie ma postępu bez redystrybucji.
- Autor: William Dugger, Radical institutionalism. Contemporary voices, Greenwood Press, 1989.
- Zobacz też: dobroczynność
- Nie wymaga równości ten, kto czuje się w posiadaniu siły lub łaski pozwalających mu zwyciężyć w grze sił na jakimś polu wartości! Tylko obawiający się porażki domaga się owej równości jako powszechnej zasady.
- Autor: Max Scheler, Resentyment a moralności