Przejdź do zawartości

Owen O’Malley

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Owen O’Malley Owen St. Clair O’Malley (1887–1974) – brytyjski dyplomata, w latach 1939–1941 ambasador Wielkiej Brytanii na Węgrzech, w czasie II wojny światowej w latach 1943-1945 ambasador Wielkiej Brytanii przy polskim rządzie na uchodźstwie w Londynie, ambasador w Portugalii. Rycerz Orderu św. Michała i św. Jerzego.

  • (Ciała ułożono w masowym grobie) tak równo jak maszyny schodzące z taśmy produkcyjnej. (Druga grupa rozstrzeliwanych) ujrzała monstrualny widok. W szerokim, głębokim dole leżeli ich koledzy, upakowani gęsto po brzegi, naprzemiennie to głowami, to nogami, jak sardynki w puszce (...) A po ich ciałach deptali kaci, ciągnąc następne (zwłoki) i brodząc we krwi jak rzeźnicy w ubojni.
  • Kiedy było po wszystkim, kiedy już padł ostatni strzał i ostatnia kula przebiła polską głowę – oprawcy, zapewne przyuczeni w młodości do prac gospodarskich, przystąpili do całkiem niewinnych zajęć: wyrównywania ziemi i sadzenia choinek na miejscu kaźni.
  • Nie znam nikogo dzielniejszego od niej. Jedyne, czego nie potrafiła zrobić z dynamitem, to zjeść go.
    • Opis: o Krystynie Skarbek (Christine Granville), polskiej agentce brytyjskiego SOE.
    • Źródło: Lynne Olson, Stanley Cloud, Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani bohaterowie II wojny światowej, wyd. AMF Plus, Warszawa 2004, ISBN 8392140117. s. 271–272.