Kuba

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Flaga Kuby

Kuba – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli.

  • Kiedy umarł stare kurwy i złodzieje z Miami radowały się jak dzieci. Bo wreszcie odszedł ten, który zniszczył ich starą, dobrą Kubę. Najwspanialszy burdel Stanów Zjednoczonych Ameryki. (…) Śmierć Fidela Castro, który zaczynał jako rewolucjonista i wolnościowiec, a na starość został populistycznym dyktatorem, przyspieszy zmiany na Kubie. Ale historia nie cofnie się. Nowa Kuba do starej roli już nie wróci. Burdelem USA już nie będzie.
  • Kuba – tak, Jankesi – nie!
    • ¡Cuba si, yanquis no! (hiszp.)
    • Opis: hasło Ameryki Łacińskiej solidaryzującej się z rewolucją kubańską.
    • Źródło: Władysław Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, Warszawa 1989, s. 101.
    • Zobacz też: rewolucja
  • Kuba pod rządami Fidela Castro stała się pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, który wyeliminował analfabetyzm. Dalej pozostaje jednym z niewielu pozbawionych tego problemu. Sieć publicznych szpitali i powszechny program szczepień pomogły obniżyć umieralność noworodków do poziomu tego z krajów Europy Zachodniej. Kuba zaczęła też przyjmować tysiące młodych ludzi z całej Ameryki Łacińskiej na nieodpłatne studia medyczne. Wysyła również lekarzy na misje w najbiedniejsze zakątki świata i bojowników na wojny o niepodległość w Afryce. Fidel nie tolerował jednak opozycji. W pierwszych latach jego rządów w więzieniu można było wylądować nawet za orientację seksualną czy zbytnią religijność.
  • Kuba – wyspa, jak wulkan gorąca. O, la! E, ja!
    Palm wachlarze rozkłada do słońca,
    Słońce do niej uśmiecha się.
    Wiatr melodię wygrywa na pnączach,
    Hen, na morze rybakom śle.
    Oceanu gładka toń,
    Ptaków śpiew, kwiatów woń,
    To ojczyzna jest ma – Kuba.
  • Kuba – wyspa jak wulkan gorąca, słynie z mocnego rumu i wyśmienitych cygar. Słynie też z najlepszych na świecie bokserów oraz swobodnego seksu. W 1989 roku 61,2% dzieci urodziło się tu poza formalnymi związkami. Rocznie dokonuje się 160 tysięcy aborcji, z czego jedną trzecią u nastolatek. Prostytucja jest tu niemal jawna i niczym nieskrępowana. Posadas, tak zwane hotele miłości, są wszędzie. Za pięć pesos (ekwiwalent piętnastu centów amerykańskich) można zapewnić sobie godzinę zabawy z ognistą, długonogą dziewczyną o czekoladowej skórze. Najpiękniejsze kobiety można tu mieć za butelkę szamponu czy parę dżinsów. Kurorty – takie jak Varadero – przyciągają tysiące spragnionych seksu mężczyzn i kobiet z całego świata. Wyspa stała się też centrum chirurgii plastycznej i kuracji odmładzających dla bogatych rozpustników z całego świata. A cały ten „raj na ziemi” zawdzięczamy charakterystycznej, potężnej postaci z długą brodą, odzianej w wojskowy zielony mundur bez dystynkcji, kopcącej wielkie cygara.
    • Autor: Przemysław Słowiński, Dyktatorzy i ich kobiety. Seks, władza i pieniądze, Wydawnictwo Videograf, Chorzów 2013, ISBN 9788378351320, s. 206.
  • Kuba zawsze wszystkich urządzała. Dla krajów Ameryki Łacińskiej była niesfornym towarzyszem: jedynym, który miał odwagę powiedzieć głośno to, co wszyscy myśleli po cichu. Dla części Europy była złotą wyspą, gdzie mogła rozkwitać utopia równości społecznej. Ja sam też o to wszystko walczyłem. A dziś Kuba jest niczym wielkie muzeum pod gołym niebem… Albo raczej jak zoo, do którego cudzoziemcy przyjeżdżają oglądać te dziwne zwierzęta, jakimi są Kubańczycy, i ich dziwny styl życia.
  • Największe z państw na wielkich Antylach weszło, choć niechętnie, na drogę reform.
    • Źródło: Przewodnik po świecie. Ilustrowana encyklopedia geograficzna, wyd. Przegląd, Warszawa 1998, s. 370.
  • Przez 4 lata pobytu na Kubie obserwowałem zarówno stan zniewalania, jak również stan zniewolenia tego narodu. Obserwowałem też próby wyzwolenia się, podejmowane przez tenże naród. Teraz mogę to już jasno powiedzieć, moja obserwacja nie była obserwacją bierną. Zresztą nie tylko ja obserwowałem – mnie obserwowano równie dokładnie. Mieszkaliśmy między Piątą Aleją a Czterdziestą Szóstą. Na Czterdziestej Szóstej był apartament zajmowany przez ministra edukacji, gdzie był stały posterunek obserwacyjny służby bezpieczeństwa, który kontrolował ruch gości do i z rezydencji. Czuliśmy się dobrze zabezpieczeni zatem.
  • To są przykłady codziennej naszej działalności na Kubie. Zostaliśmy odcięci absolutnie od wszelkich kontaktów z oficjalnymi władzami, korespondencja odbywała się wyłącznie za pomocą not. Wtedy to zaczął się najciekawszy okres mojego ambasadorowania w Hawanie. Zacząłem jeździć po prowincjach hawańskich, spotykać z ludźmi z opozycji, ciesząc się pełną ochroną. Za moim samochodem ogon, przed moim samochodem szpice. Odwiedzałem oczywiście tych ludzi, którzy na takie spotkania wyrażali zgodę. Bo jeżdżąc na Kubę, rozmawiając z opozycją, trzeba pamiętać o jednym, że my zawsze jesteśmy w uprzywilejowanej sytuacji. W razie czego poważne konsekwencje będą wyciągane wobec ludzi, z którymi rozmawiamy. Nas czeka najwyżej 24-godzinny areszt, a potem ekskursja. Oni muszą tam zostać.
  • Ufam Chrystusowi, że USA nie odetną skupu cukru. To czyniłoby z Kuby prezent dla Rosjan.
    • Autor: Philip Bonsal
    • Opis: w 1960 r. niedługo przed nałożeniem przez rząd USA całkowitego embarga na Kubę.
    • Źródło: Artur Domosławski, Gorączka latynoamerykańska, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, s. 29.
  • W latach 1959–1960 Kuba szukała prawdziwie oryginalnego socjalizmu. Po dziesięciu latach widziałem już tylko biurokrację bezmyślnie kopiującą sowiecki model.
    • Autor: René Dumont, francuski ekonomista
    • Źródło: Artur Domosławski, Gorączka latynoamerykańska, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, s. 49.
  • W zeszłym miesiącu prezydent Barack Obama po cichutku o kolejny rok przedłużył Kubie amerykańskie embargo gospodarcze. Już jego początki były kompromitujące – prezydent John F. Kennedy, zanim ogłosił embargo, nakazał podwładnym, żeby kupili 1,2 tys. hawańskich cygar marki Uppmann, które lubił najbardziej. Ale Obama kompromituje się jeszcze bardziej. Jaki bowiem embargo ma sens obecnie, 25 lat po zakończeniu zimnej wojny? Rzekomo Ameryka walczy z komunistyczną dyktaturą, ale jest wiele innych dyktatur, z którymi nie walczy, a z niektórymi jest nawet zaprzyjaźniona. Waszyngtoński Freedom House, który mierzy poziom wolności na świecie, w 2013 roku przyznał Kubie 6,5 punktu (skala jest od 1 do 7, im więcej, tym gorzej), czyli tyle samo, ile np. Chinom, z którymi Amerykanie handlują na potęgę. Siedem punktów zdobyła zaprzyjaźniona z nimi Arabia Saudyjska.
Wikisłownik
Wikisłownik
Zobacz też hasło KubaWikisłowniku