Arabia Saudyjska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Skocz do: nawigacja, szukaj
Położenie Arabii Saudyjskiej na kuli ziemskiej

Arabia Saudyjskapaństwo położone na Półwyspie Arabskim w zachodniej Azji.

  • Nie ma się co łudzić – udział krajów takich jak Arabia Saudyjska w bombardowaniach nie oznacza, że kraj ten przestanie wspierać bombardowanych dżihadystów. Ar-Rijad tkwi po uszy w pułapce własnej strategii przetrwania, polegającej na wypychaniu zagrożenia na zewnątrz. Rzesze młodych Saudyjczyków buntują się przeciw zmurszałej, przeżartej korupcją monarchii, szukając inspiracji w ideach jeszcze radykalniejszych od oficjalnego wahabizmu. Saudyjska bezpieka od lat stara się tworzyć warunki sprzyjające wysyłaniu zbuntowanej młodzieży na wojny w innych krajach, tak by trzymać ją z daleka od własnego podwórka. Strategia ta jest zawodna, bo przecież wojny czasem się kończą, a wtedy bojownicy wracają i przypominają sobie, że zanim dali się wyeksportować do Libii, Mali czy Iraku, zaczynali od buntu przeciw zdeprawowanej tyranii Saudów.
  • W czołówce przeciwników irackiego najeźdźcy znajduje się Arabia Saudyjska, w której panuje najbardziej nieugięta i fanatyczna, jeśli nie krwawa, teokracja islamska. Każdy kult niemuzułmański jest tu zakazany; bagaże podróżnych są przeszukiwane w celu rekwirowania wszelkich książek innych niż Koran; pod karą śmierci zabronione jest odprawianie mszy, nawet w domu prywatnym; publiczne pojawienie się krzyża spowodowałoby zlinczowanie pod przychylnym spojrzeniem policji. Właśnie dla obrony takiego systemu mocarstwa Zachodu niegdyś chrześcijańskiego popierają ogromne bazy militarne na terytorium saudyjskim.
    • Autor: Vittorio Messori, Islam/1
    • Źródło: Vittorio Messori, Jan Paweł II, Eugeniusz Sakiewicz, Islam a chrześcijaństwo. Konfrontacja czy dialog, Wydawnictwo „M”, Kraków 2001, s. 38, 39.
    • Zobacz też: islam