Kryzys zadłużenia w Grecji

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Kryzys zadłużenia w Grecji – trwający od 2009 roku kryzys finansowy państwa greckiego jako członka Unii Europejskiej, spowodowany złą kondycją krajowej gospodarki i błędną polityką władz.

 • Kiedy słyszę, jak Niemcy mówią, że drogie jest im moralne podejście do zadłużenia i że wierzą mocno w konieczność spłacania długów, myślę sobie: to jakiś żart! To właśnie Niemcy są przecież krajem, który nigdy nie spłacił swoich długów. (…) Historia uczy, że wysoko zadłużone państwo ma dwie możliwości spłacenia należności. Jedną wykorzystało Królestwo Brytyjskie po drogich wojnach napoleońskich w XIX wieku: to powolna metoda, którą dziś poleca się również Grecji. Królestwo oszczędzało wówczas na spłatę długów dzięki rygorystycznej polityce budżetowej – to zadziałało, ale trwało strasznie długo. Przez ponad 100 lat Brytyjczycy wydawali dwa do trzech procent swego produktu narodowego na uregulowanie długu, czyli więcej niż na szkoły i całą oświatę. Tak być nie musiało i nie jest to konieczne dziś. Bo druga metoda jest dużo szybsza. Wypróbowały ją właśnie Niemcy w XX wieku. Zasadniczo składa się z trzech komponentów: inflacji, nadzwyczajnego podatku i anulowania części długów. (…)
  Gdybyśmy w latach 50. mówili Niemcom, że nie dość odkupili swe winy, do dzisiaj pewnie spłacaliby swe długi.
 • Nie ma i nie będzie łatwych rozwiązań. Jest za to wiele rozsądnych propozycji, o które musimy teraz wspólnie zawalczyć. Dzisiejszy wybór Greków jest wyborem epokowym i śmiałym. Głęboko wierzę, że w tym referendum wybraliśmy właściwą drogę. To nie jest i nie było nigdy pytanie o to, czy Grecja ma zostać w Unii i w strefie euro. To nie był plebiscyt za Europą ani przeciwko. Dziś Grecy zabrali głos i jasno powiedzieli, jakiej Europy pragną – nie jest to Europa cięć, oszczędności i bailoutów, jest to Europa solidarności i demokracji.
 • Niemiecki podatnik wspomaga finansowo przede wszystkim tych, którzy Grecji i innym pożyczyli pieniądze i zainkasowali za to odsetki. Ci wierzyciele walczą teraz o przerzucenie strat na podatników, czyli głównie pracobiorców.
  • Autor: Stefan Homburg
  • Źródło: rozmowa Catherine Hoffmann, Ciemność widzę, „Süddeutsche Zeitung”, tłum. „Forum”, 24 października 2011.
 • (…) standardy greckie, na które dziś dziennikarze parskają z wyższością, choć ciągle poziom życia w Grecji jest nieporównywalny z polskim.
  • Autor: Sławomir Sierakowski, rozmowa Michała Olszewskiego, Budujemy Królestwo Boże. Na ziemi, „Tygodnik Powszechny”, 22 maja 2012.
 • Szczerze mówiąc, błędem było przyjęcie Grecji. Nie dojrzała do tego. W gruncie rzeczy jest to kraj orientalny.
  • Autor: Valery Giscard d'Estaing, rozmowa Romaina Leicka i Georga Mascolo, Parszywa „17”, „Der Spiegel”, tłum. „Forum”, 17 września 2012.
  • Opis: o przyjęciu Grecji do Unii Europejskiej w 1981.
 • To jest polityka upokarzania. To nie ma nic wspólnego z ekonomią. I nie ma nic wspólnego z wyprowadzeniem Grecji z kryzysu. To nowy Traktat wersalski i premier Tsipras o tym wie. Wie, że zostanie przeklęty, jeśli go przeforsuje. I wie, że zostanie przeklęty, jeśli tego nie zrobi.
 • W Grecji na przykład rozwiązania zastosowane w celu obniżenia ciężaru długu sprawiły, że kraj ten jest bardziej zadłużony niż w 2010 roku. Cięcia budżetowe boleśnie odbiły się na produkcji, wskutek czego wzrosła relacja długu do PKB. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przynajmniej przyznaje, że była to zarówno porażka intelektualna, jak i błąd polityczny.
 • Z nami, z Argentyną nikt się nie patyczkował. A z Grekami wszyscy się cackają, bo Grecja jest zbyt mocno powiązana z bogatym światem, gdyby upadła, to by w ten świat uderzyło rykoszetem.
  • Autor: Ryszard Petru, rozmowa Wojciecha Staszewskiego, „Duży Format”, 29 września 2011.