Przejdź do zawartości

Kazimierz Michał Ujazdowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Kazmierz Michał Ujazdowski

Kazimierz Michał Ujazdowski (ur. 1964) – polski polityk, doktor habilitowany nauk prawnych, Minister Kultury w latach 2000–2001, 2005–2007, wicemarszałek Sejmu IV kadencji (2004–2005), poseł na Sejm I, III, IV, V, VI i VII kadencji (1991–1993, 1997–2014), deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

  • Co do zasady uważam, że polskiej polityce europejskiej potrzebna jest korekta. My powinniśmy być krajem, który stabilizuje Unię i ma poczucie odpowiedzialności za całość tego domu. Unia Europejska – nawet obciążona rozlicznymi wadami – jest nam potrzebna do bezpieczeństwa i dalszego rozwoju. Uważam, że przyszedł czas, aby dokonać poważnej korekty i w żadnym wypadku nie kibicować eurosceptykom. Powinniśmy przejść z pozycji krytycznej do pozycji współgospodarza Unii Europejskiej. To wymaga rozmaitych rzeczy, ale przede wszystkim zdolności do kooperacji z zasadniczymi partnerami europejskimi – z Niemcami i Francją, z jednoczesną animacją współpracy regionalnej. Myśl o tym, że współpraca regionalna jest złotym środkiem i kluczem do wszystkiego, jest anachroniczna. Jestem wielkim zwolennikiem napełnienia treścią Grupy Wyszehradzkiej, ale Polska musi mieć większą niż dotąd zdolność do współpracy z tymi państwami, z którymi możemy ustabilizować Unię Europejską.
  • Nigdy nie słyszałem o Wierzejskim.
    • Opis: wypowiedź w programie Gość Radia Zet po opublikowaniu przez LPR listy posłów PiS głosujących przeciwko zmianom w konstytucji.
    • Źródło: wywiad na wp.pl, 20 kwietnia 2007.
  • Trzeba podjąć kroki ustrojowe, które uwolnią Polskę od balastu komunizmu.
    • Źródło: Dariusz Wilczak, Mariusz Chudy, Łowca ubeków, „Newsweek” 3/2007, 31 stycznia 2007, s. 12.
  • W Polsce odchodzimy od demokracji konstytucyjnej. Zmierzamy w kierunku monopolistycznego państwa nieefektywnego – zanikają instytucje niezależne. Ale takie państwo jest przejściowe – zmiany polegają na rewanżu na rzeczywistości. Wszystkie zmiany ulegną unicestwieniu parę chwil po przegranych przez partię rządzącą wyborach.

O Kazimierzu Ujazdowskim[edytuj]