Karp

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karp wigilijny

Karp – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych.

 • Badaczom z Uniwersytetu Minnesota Duluth w niedługim czasie udało się wytresować karpie, by podpływały do nich na dźwięk gwizdka. Co więcej, ryby zareagowały na tę próbę także po… pięciu miesiącach. Wyniki licznych eksperymentów świadczą też o tym, że ryby odczuwają ból. Podczas jednego z nich badacze wykryli na ich skórze identyczne jak u ludzi receptory bólowe, które reagowały na o wiele słabszy nacisk, porównywalny z czułością ludzkiego oka. Ryba, którą w okresie świątecznym trzeba jak najszybciej przetransportować, bardzo często już w momencie przeładowywania jest raniona i okaleczana. Dochodzi do tego duży stres związany z wyciąganiem z wody.
 • Karp wydął żałośnie skrzele:
  „Słuchajcie mnie przyjaciele,
  Mam sposób zupełnie prosty -
  Zacznijmy budować mosty!”
 • „Karpie dobre są, lecz w sosie” -
  Odezwały się łososie.
 • Przenoszenie żywych karpi w workach foliowych bez wody, brutalne wyjmowanie ich z basenów na ladę czy łapanie ich w okolicach skrzelowych. Do znęcania dochodzi też w przypadku stłoczenia ich w basenach w tak dużej liczbie, że nie mogą zachować naturalnej pozycji ciała, a także gdy trzymane są w pojemnikach bez wody i tak prezentowane klientom. Wszystkie te zachowania wskazują na to, że dochodzi do znęcania się nad karpiami.
 • Czy możliwa jest sprzedaż żywych karpi w zgodzie z ustawą o ochronie zwierząt? (…) Analiza przepisów i orzecznictwa sądowego prowadzi do wniosku, że przy sprzedaży żywych karpi niemożliwe jest zachowanie standardów wynikających z ustawy. Dopóki więc będzie trwać handel żywymi rybami, dopóty ich cierpienie będzie niepotrzebnie wydłużane – a przecież tego ustawa o ochronie zwierząt zabrania. Kluczowy dla oceny tej sprawy jest aspekt „zbędności” tej sprzedaży w kontekście celu, w jakim zwierzę jest kupowane. Przecież nie po to, by je hodować, tylko zjeść. Nie ma zatem żadnego logicznego uzasadnienia tłumaczącego potrzebę kupna żywego karpia, zamiast nabycia mięsa.