Jan Kwaśniewski
Wygląd
Jan Kwaśniewski (1937–2019) – polski lekarz, twórca i propagator diety niskowęglowodanowej, nazywanej dietą optymalną lub dietą Kwaśniewskiego.
Dieta optymalna
[edytuj](współaut. Marek Chyliński, Wyd. WGP, Warszawa 2001)
- Gdy mówca nie wie, to nie powinien w ogóle zabierać głosu. Dalej może już tylko bezrozumnie bełkotać.
- Źródło: s. 142
- Zobacz też: mówca
- Geny niczym nie sterują. To one są sterowane i uruchamiane tym, co człowiek zjada. Wszystkie procesy życiowe są uruchamiane i sterowane bezpośrednio lub pośrednio substratami zawartymi w pożywieniu. (…) Geny (…) są różnorodne i umożliwiają dostosowanie się organizmu człowieka do każdego środowiska i do bardzo różnorakiego pokarmu. Ale są uruchamiane tym, co człowiek zjada. Niektóre przez całe życie nie są uruchamiane, jeśli brakuje przypisanych do nich substratów. Gen to w praktyce enzym, czyli określona maszyna.
- Mało jest obecnie w Polsce ludzi szczęśliwych. Prawie każdemu zawsze czegoś brakuje, zazdrość i zawiść występuje powszechnie. Niekorzystne odżywianie powoduje złe zaopatrzenie mózgu w części zamienne i energię, a mózg taki jest mózgiem człowieka bezrozumnego, któremu musi być zawsze źle. Bardzo mało nieszczęśliwych jest wśród optymalnych i nawet jeśli jeszcze mają powody do bycia nieszczęśliwymi, bywają dużo mniej nieszczęśliwi od innych. Odpowiedź znajdziemy w Biblii: „Wszystkie dni głupiego są złe, a mądry ma gody ustawiczne”.
- Na pytanie kancelarii cara, dlaczego tak wiele stanowisk powierza Polakom zesłanym na Sybir, gubernator odpowiedział, że właśnie Polacy, z powodu „zdolności samoucznej”, najlepiej potrafią wywiązywać się z powierzonych zadań.
- Źródło: s. 210
- Zobacz też: Syberia
- O losach narodów decydował głównie przypadek. Przypadkowe i korzystne zmiany w produkcji żywności były jedyną przyczyną powstania Imperium Rzymskiego i Brytyjskiego. Niekorzystne zmiany w produkcji żywności były, jak dotąd, przyczyną upadku wszystkich, uważanych za wielkie, cywilizacji. Były jedyną przyczyną upadku Polski.
- Źródło: s. 116
- Zobacz też: cywilizacja
- Od dawna wiadomo, że są dwa narody wybrane. Jeden, izraelski, miał za zadanie zachować wiedzę Sumerów, wzbogacić ją, stworzyć podstawy materialne pod rozwój cywilizacji rozumnej, o wysokim poziomie technicznym. Drugim narodem wybranym ma być naród polski. To od niego ma rozpocząć się odnowa biologiczna całego rodzaju ludzkiego. W następnym etapie, który zresztą już można byłoby zacząć realizować, należy przyczynowo opanować zjawisko starzenia się ludzi, a przynajmniej, do czasu ostatecznej odnowy rodzaju ludzkiego, starać się opóźniać starzenie u ludzi i przedłużać życie.
- Źródło: s. 108, 109
- Zobacz też: Izrael
- Od tłuszczu utyć nie można organicznie. Tkanka tłuszczowa nie zawiera enzymu kinazy glicerolu, który jest niezbędny do odkładania tłuszczu. Za to łatwo utyć od węglowodanów, które człowiek w organizmie zaczyna przetwarzać na tłuszcze i odkładać. Im więcej węglowodanów organizm przetwarza na tłuszcze, tym szybciej przybiera na wadze.
- Źródło: s. 90
- Zobacz też: węglowodany
- Prawie wszyscy profesorowie zajmujący się dietetyką, a spotkałem ich wielu, byli otyli. W innych specjalnościach medycznych otyłość wśród profesorów nie występowała tak często.
- Źródło: s. 135
- Zobacz też: otyłość
- W technice urządzenie jest tym lepsze, im z lepszych materiałów i według lepszych planów jest zbudowane. Ważne jest także źródło energii oraz dokładne przestrzeganie „instrukcji obsługi”. Z człowiekiem jest dokładnie tak samo, bo te same prawa obowiązują i w organizmach żywych.
- Złe żywienie u wegetarian powoduje patologiczną czynność mózgu, co powoduje, że widzą oni otaczającą rzeczywistość w sposób dokładnie odwrotny od prawdy.
- Źródło: s. 138
- Zobacz też: wegetarianizm
- Żywienie dla człowieka jest najlepsze tylko wówczas, gdy jest oparte na prawach obowiązujących w naukach ścisłych – fizyce, chemii, biochemii i bioelektronice.
- Źródło: s. 142
- Zobacz też: biochemia, bioelektronika, chemia, fizyka
Tłuste życie
[edytuj](współaut. Tomasz Kwaśniewski, Wyd. WGP, Warszawa 1997)
- Człowieka z raju wypędziła mucha tse-tse. Postawienie cherubów i miecza płomienistego i obrotnego w celu strzeżenia drogi do raju (Biblia) nie było potrzebne.
- Źródło: s. 102
- Zobacz też: raj
- Główne reformy Kazimierza Wielkiego to szybki rozwój hodowli bydła mlecznego i drobiu oraz ograniczenie uprawy roli.
- Źródło: s. 138
- Zobacz też: Kazimierz Wielki
- Jeden z polskich podróżników i pisarzy napisał, że dzieci Eskimosów mają zupełnie inne upodobania smakowe niż dzieci w Polsce. Mały Eskimos otrzymaną czekoladę powąchał, polizał i… wyrzucił. Ale otrzymane mydło zjadł ze smakiem.
- Jest to trudne do zrozumienia, ale tak jest w rzeczywistości, że jak nauka ustali, iż coś jest dla człowieka najbardziej szkodliwe, to wcześniej czy później jest podawane ludziom do wierzenia, że jest to dla nich właśnie korzystne. Przykładem na to są współczesne poglądy dotyczące tłuszczów i ich roli w powstawaniu miażdżycy, otyłości i innych chorób.
- Źródło: s. 78
- Jeżeli w jakimś produkcie nie ma oznak jakiegokolwiek życia, to zawsze oznacza, że ten produkt jest dla człowieka najgorszy, że nie może być zjadany, bo się do spożycia nie nadaje. Nie nadaje się dla nikogo.
- Źródło: s. 148
- Komórki ciała człowieka można długo hodować w żółtku jaj, ale komórki raka giną w żółtku po kilkunastu godzinach. Komórki ciała człowieka nie muszą mieć cukru, aby żyć. Komórki raka muszą mieć cukier. Żółtko nie zawiera cukru. (…) w jajku nie ma cukru.
- Lekarze egipscy używali miodu (80% cukru) do leczenia ran zakażonych. Amerykańscy lekarze od niedawna stosują również miód i roztwory cukru do tego samego celu. Wszystkie bakterie, które zetkną się z gęstym roztworem cukru lub miodu giną bardzo szybko. Rana staje się jałowa po dwóch dniach.
- Lepsze odżywianie daje małość, krótkość i lekkość oraz późne dojrzewanie; złe odżywianie daje dużość, długość, ciężkość i wczesne dojrzewanie.
- Źródło: s. 60
- Ludzie zostali stworzeni w Afryce Wschodniej, gdzie zawsze jest ciepło i gdzie ubranie nie było potrzebne. Pierwsi rodzice byli nadzy i nie stanowiło to dla nich żadnego problemu czy zagrożenia dla zdrowia i życia wskutek zaziębienia. Sytuacja uległa zmianie, gdy w wyniku wprowadzenia do spożycia produktów pochodzenia roślinnego, których człowiek spożywać nie powinien, siły obronne organizmu uległy osłabieniu.
- Źródło: s. 101
- Zobacz też: Adam i Ewa, Afryka, stworzenie
- Łatwo jest zabić królika, trudno kota. Wytrzymałość mechaniczna tkanek u kota jest kilka razy wyższa niż u królika. Bo kot jest drapieżnikiem, a królik trawożerną. Jeśli człowiek żywi się jak królik, niech się nie spodziewa, że będzie zdrowy, odporny na urazy i kontuzje.
- Miód był niemiły Panu – napisano Biblii. Nie wolno było go Panu ofiarować. Żadna ofiara składana bogom przez ludzi nie obejmowała miodu.
- Źródło: s. 75
- Moim celem jest, aby ludzie potrafili wiedzieć, a nie musieli wierzyć – jak dotąd się dzieje.
- Źródło: s. 80
- Moja definicja mądrości jest następująca: Mądrość, to znajomość przyczyn rzeczy. Można jeszcze dodać: przyczyn dla człowieka najważniejszych i ważnych. Skoro mamy przyczyny rzeczy, mamy podstawy wyciągać wnioski, jakie będą tej rzeczy skutki. Znać istotę rzeczy, jej przyczyny i prawidłowo przewidywać skutki – to jest prawdziwa mądrość.
- Źródło: s. 59
- Zobacz też: mądrość
- Po zmianie diety odporność na choroby zakaźne u ludzi biblijnych uległa załamaniu. Nagość stało się groźna dla zdrowia i dla życia. Bogowie próbowali chronić ludzi przed muchą tse-tse, ale nie było to już możliwe.
- Źródło: s. 102
- Zobacz też: immunologia
- Podatność na choroby zakaźne pojawiła się wśród ludzi dopiero po radykalnych zmianach w diecie, czyli po popełnieniu przez naszych przodków tak zwanego grzechu pierworodnego, tj. po przejściu na żywienie oparte na ziarnach zbóż, warzywach, owocach.
- Źródło: s. 101
- Podczas wizytacji jednej z twierdz Napoleon zapytał jej komendanta: – Dlaczego nie przywitano mnie salwą z armat? Komendant odpowiedział: – Jest kilka powodów. Po pierwsze nie mamy armat… – To wystarczy – odpowiedział Napoleon.
- Źródło: s. 127
- Zobacz też: Napoleon Bonaparte
- Podstawowe prawo życia dla człowieka jest moim zdaniem następujące: Nasz organizm nie powinien robić nic ponad to, co robić musi. Mądrością jest postępować z nim tak, aby musiał robić możliwie mało.
- Źródło: s. 75
- Zobacz też: życie
- Posłowie króla perskiego Kambizesa, wysłani do króla Etiopów Długowiecznych, powiedzieli mu, że 80 lat jest najdłuższą miarą wyznaczoną dla życia ludzkiego. A tymczasem większość Etiopów żyła ponad 120 lat. Wtedy król Etiopów zapytał, czym Persowie się żywią? Uzyskał odpowiedź, że Persowie żywią się chlebem pszennym. Na to odpowiedział Etiop, że wcale go to nie dziwi, że tak krótko żyją, skoro żywią się „nawozem”. Zboże jako pokarm zwierząt trawożernych nazwał „nawozem”. No tak, bo Etiopowie Długowieczni odżywiali się gotowanym mięsem i produktami mlecznymi.
- Upadek hodowli bydła mlecznego w Polsce w ostatnich kilku latach był główną przyczyną obniżenia się wartości biologicznej Polaków.
- Źródło: s. 137
- Uważa się czasem, że otyłość jest dziedziczna. Otyła była matka, otyła jest córka, a także wnuczka. Na tej podstawie wyciąga się wniosek, że otyłość uwarunkowana jest genetycznie i rezygnuje się z jakichkolwiek prób wyleczenia się z tej choroby. W rzeczywistości nie jest to prawdą. Dziedziczna jest nie otyłość ale kuchnia, tzn. sposób odżywiania i własna przemiana materii dostosowana do składu odziedziczonej po matce diety. Kuchnię, czyli określony model żywienia, dziedziczą głównie kobiety. To one najczęściej przyrządzają posiłki domownikom według wzorów wyniesionych z własnego domu.
- Źródło: s. 113
- Zobacz też: genetyka
- W 1970 r. Trybuna Ludu napisała, że prezydent USA Nixon zmienia strategię wobec komunizmu na bardziej skuteczną. Dotychczas dla wolnego świata najlepszy komunista – to był martwy komunista. Obecnie najlepszy komunista – to będzie tłusty komunista.
- Źródło: s. 112
- Zobacz też: komunizm, Richard Nixon
- W diecie kapłanów izraelskich na 1 g białka przypadało 5–7 g tłuszczu i poniżej 0,5 g węglowodanów. I był to tylko tłuszcz zwierzęcy, nasycony. Przy takim modelu żywienia kapłani nie mogli chorować, a już na pewno nie mogli chorować na miażdżycę.
- Źródło: s. 72
- W Indiach krowy są święte. Świętych krów się nie doi i nie je się wołowiny. W Indiach masło jedzą tylko bramini, dlatego są najmądrzejsi i są kastą uprzywilejowaną. Biedni masła nie znają. Dlatego są biedni, głodni i chorzy.
- W krajach kapitalistycznych, zwłaszcza w USA, pracodawcy nie chcą przyjmować do pracy ludzi otyłych, bo są z nimi tylko kłopoty. Nie tylko że zewnętrznie prezentują się gorzej niż szczupli, a prezencja w wielu zawodach jest istotnym atutem, lecz także częściej chorują, gorzej pracują, wolniej myślą, mniej wykazują inicjatywy i energii.
- Źródło: s. 116
- Zobacz też: kapitalizm, Stany Zjednoczone Ameryki
- W okresie historycznym grupą ludzi o najsprawniejszych umysłach byli kapłani izraelscy, czyli autorzy Biblii. Jaka była dieta kapłanów izraelskich? Informacja ta jest bardzo ważna. Jest w Biblii podana 7 razy w formie nakazu. Kapłani oraz ich żony i dzieci, też w przyszłości przewidziane do stanu kapłańskiego, mieli zjadać tylko wybrane części młodych, upieczonych zwierząt ofiarnych: cały tłuszcz, wątrobę, nerki i nieco mięsa z łopatki. I to wszystko! Bez chleba, mąki, soli.
- Źródło: s. 71
- W sposobie żywienia się człowieka można wyróżnić 3 zasadnicze modele: pastwisko, stół i korytko. Pastwisko to model żywienia wegetariański, gdy zjada się wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego (na wzór zwierząt trawożernych), stół – to żywienie się prawie wyłącznie produktami pochodzenia zwierzęcego i korytko – to żywienie stosowane wobec trzody chlewnej – trochę takich produktów, trochę takich, przy czym proporcje między nimi mogą być różne. Przy każdym z tych modeli żywienia człowiek jest zupełnie inny.
- Źródło: s. 146
- Wiedza to znajomość rzeczy. Wiedza praktycznie uniemożliwia popełnianie błędów, o czym wiedział Sokrates.
- Z potraw, które się zjada, powstają wszystkie choroby ludzkie – napisał Herodot, a dowiedział się o tym od uczonych egipskich.
- Zobacz też: Herodot
- Źródło: s. 146