Przejdź do zawartości

Irańska rewolucja islamska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Irańska rewolucja islamska

Irańska rewolucja islamskarewolucja, która w roku 1979 doprowadziła do przekształcenia Iranu z monarchii konstytucyjnej w republikę islamską, w następstwie obalenia szacha Mohammada Rezy Pahlawiego przez zwolenników ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego.

  • Jak więc mógł się czuć przeciętny spadkobierca Cyrusa, gdy w latach 50. XX w. Amerykanie na spółkę z Brytyjczykami zainstalowali w Teheranie króla marionetkę? Czuł się upokorzony, bo wiedział, że krajem rządzą obcy, bo nowa władza narzuciła mu siłą zachodnią kulturę i wymusiła wyrzeczenie się tej starej pod groźbą wyrzucenia poza nawias życia publicznego. Rewolucja 1979 r. była właśnie buntem przeciwko ciągłemu upokarzaniu. Dopiero później stała się islamska, i też nie z powodu jakiejś szczególnej religijności tubylców. Irańczycy wrócili do tego elementu swojej tożsamości, o którym obalony reżim mówił, że powinni się go wstydzić. Przywódca rewolucji ajatollah Chomeini w każdym publicznym wystąpieniu podkreślał jak mantrę wagę historycznego i politycznego upokorzenia Irańczyków.
    • Autor: Łukasz Wójcik, Zjednoczeni upokorzeni „Polityka” nr 14 (3003), 1–7 kwietnia 2015, s. 61.
  • Rewolucja w Iranie może uchodzić za kulminację rozkładu, w jaki tyrańska władza sama siebie wepchnęła, usiłując, z jednej strony, złagodnieć, a z drugiej - wprowadzić kraj na drogę przyśpieszonego postępu technicznego i socjalnego.
    • Autor: Leszek Kołakowski, Rewolucja jako piękna choroba w: tenże, Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań, Wydawnictwo Znak, Kraków 2006, ISBN 83-240-0625-7, s. 320.