Przejdź do zawartości

Henryk Wujec

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Henryk Wujec

Henryk Wujec (1940–2020) – polski polityk, fizyk, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, członek KSS „KOR”, poseł na Sejm RP, wiceminister rolnictwa, mąż Ludwiki Wujec.

  • Nigdy nie jest tak, że nie mamy żadnego wpływu. Nawet jak czuję się bezradny czy bezsilny, to nigdy nie usprawiedliwia tego, żebym nic nie robił! Nigdy nie wiesz, czy twoje działanie czegoś nie zmieni! Nie wiesz, czy ten twój czyn, chociaż mały, nie spowoduje jakichś zmian.
    • Źródło: w rozmowie z Justyną Dąbrowską do książki "Odpowiedzialność", wyd Nienieodpowiedzialni
  • W 1977 roku wywalili mnie z fabryki półprzewodników Tewa. Prosto z tego wywalenia poszedłem na głodówkę do kościoła św. Marcina, którą planowaliśmy od dłuższego czasu (…) żeby zmusić władze do uwolnienia ostatnich robotników aresztowanych w Ursusie i Radomiu. Tuż przed głodówką wsadzili Macierewicza, Michnika, Kuronia i innych korowców, więc głodowaliśmy także w ich obronie. Cała grupa brała w tym udział, m.in. Joasia Szczęsna, Bohdan Cywiński, Basia Toruńczyk, Staszek Barańczak. Pamiętam, że drugiego dnia dołączyli do głodówki Kazik Świtoń i Ozjasz Szechter, ojciec Adama Michnika.