Einsatz Reinhardt

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
SS-Brigadeführer Odilo Globocnik, szef Einsatz Reinhardt

Einsatz Reinhardt, Aktion Reinhardt (akcja „Reinhardt”) – kryptonim akcji zagłady Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego przeprowadzonej podczas II wojny światowej w latach 1942–1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej (niem. Endlösung der Judenfrage).

  • „Aktion Reinhardt” – największa ludobójcza operacja przeprowadzona w ramach ogólno – europejskiego planu „Endlösung der Judenfrage” („Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”) – rozpoczęła się w Polsce, którą Niemcy wybrali również na miejsce masowego mordu. Celem „Aktion Reinhardt” – zgodnie z postanowieniami konferencji w Wannsee (styczeń 1942 r.) – było wymordowanie dokładnie 2 mln 284 tys. Żydów polskich, zamkniętych w gettach Generalnego Gubernatorstwa (nazwa operacji pochodzi od imienia Reinharda Heydricha, odpowiedzialnego za nią pierwotnie szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy).
  • „Kwestia żydowska”, która jesienią 1939 r. dla niemieckich okupantów była problemem rasowo-ideologicznym, z biegiem czasu stawała się przede wszystkim prawdziwym problemem gospodarczym i socjalnym (...) który pilnie wymagał rozwiązania (...). Z niemieckiego punktu widzenia w Generalnym Gubernatorstwie powstała armia „bezużytecznych jadaczy”, którzy stale utrudniali rządzenie.
  • Łącznie w ramach „Aktion Reinhardt” Niemcy wymordowali ok. 2 mln Żydów. Każdy z nich posiadał datę urodzenia, imię, nazwisko, zapewne rodzinę, żonę, dzieci, wnuki, przyjaciół, znajomych, zawód, wykształcenie czy zajęcie.
    • Autor: Paweł Szapiro
    • Źródło: Aktion Reinhardt, tygodnikpowszechny.pl, 18 lipca 2017.
  • Marsz Pamięci 22 lipca upamiętnia potworną zbrodnię, której niemieccy naziści dopuścili się na żydowskich obywatelach Rzeczypospolitej. Siedemdziesiąt pięć lat temu w okupowanej Warszawie wielką akcją wysiedleńczą rozpoczęła się brutalna likwidacja getta. Był to kolejny przejaw hitlerowskiej polityki terroru i zniszczenia. Wraz z wybuchem II wojny światowej Niemcy przenieśli swoją machinę śmierci na okupowane ziemie Polski. W ciągu dwóch miesięcy z samego jedynie getta w Warszawie wywieziono i wymordowano ponad ćwierć miliona ludzi tylko dlatego, że byli Żydami. Była to realizacja zagłady narodu żydowskiego w ramach Akcji Reinhardt. Największego w dziejach ludobójstwa, zaplanowanego i przeprowadzonego przez władze III Rzeszy.
  • To była akcja czysto rasistowska. Względy ekonomiczne odgrywały drugorzędną rolę. Gdyby istniała w tym jakaś racjonalność, nazistom nie opłacałoby się zabijać potencjalnych robotników. Wątek ekonomiczny – potencjalnych korzyści, jakie hitlerowcom miało przynieść wymordowanie Żydów – pojawił się dlatego, że nazwę operacji wiązano początkowo z nazwiskiem sekretarza stanu w niemieckim Ministerstwie Finansów, Fritza Reinhardta. W rzeczywistości kryptonim pochodzi od imienia Reinharda Heydricha, jednego z głównych organizatorów ze strony niemieckiej, prowadzącego słynną konferencję w Wannsee, gdzie dowództwo III Rzeszy ustalało nie tyle sam fakt zabijania Żydów, ile logistykę tego procesu. Decyzja o tym, że Żydzi będą zabijani, zapadła z kolei najprawdopodobniej latem 1941 r.