Adam Kazimierz Czartoryski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Adam Kazimierz Czartoryski

Adam Kazimierz Joachim Ambroży Marek Czartoryski (1734–1823) – polski polityk, pisarz, krytyk literacki i teatralny, mecenas sztuki, przywódca Stronnictwa Patriotycznego, feldmarszałek austriacki.

  • Rzeczpospolita to karczma zajezdna.
    • Źródło: Melania Sobańska-Bondaruk, Stanisław Bogusław Lenard (oprac.), Wiek XVI-XVIII w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii i studentów, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997, ISBN 8301124385, s. 350.

O Adamie Kazimierzu Czartoryskim[edytuj]

  • Dla czego książę wybrał wody Bardyowskie, gdzie żadnych wygód nie było, nie wiem, ale Węgrzy wzięli to dobrodusznie za dowód osobistej dla nich atencyi. (…) Magistrat w czarnych węgierskich strojach oczekiwał przy wodach. Książę po węgiersku bogato ubrany, językiem ich przemawiał, co ich radością ujęło.
  • Do tego „najmilszego kawalera XVIII w.”, władającego niemal wszystkimi językami europejskimi, nie mówiąc o starożytnych, garnęli się najchętniej nie tylko Polacy, ale również cudzoziemcy, którzy wyrażali się o nim z największym uznaniem.
  • Gdy po latach, w czasie swych podróży bardiowskich nawiąże książę bliższe stosunki z wieloma przedstawicielami życia umysłowego Górnych Węgier i przystąpi (…) do nauki języka węgierskiego, czy język ów przypomni mu dawną naukę języka tureckiego? Czy przy zapoznawaniu się z językiem węgierskim nasuną mu się uwagi na temat zbieżności morfologicznych czy leksykalnych obu języków?
    • Autor: Jan Reychman, Z dziejów orientalizmu doby oświecenia: Adam K. Czartoryski, Karol Reviczky i William Jones „Przegląd Orientalistyczny” nr 4, 1958.
    • Zobacz też: nauka