Zdzisław Podkański

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Zdzisław Podkański (2010)

Zdzisław Podkański (1949–2022) – polski polityk, minister kultury, poseł na Sejm, eurodeputowany, prezes Stronnictwa „Piast”.

 • Dzisiaj mamy już kilku kandydatów na prezydenta i prawie wszyscy z nich reprezentują nurt liberalny, kosmopolityczny (…) Nie widać kandydatów większości narodu, ludzi myślących kategoriami patriotycznymi, głęboko wierzących i uważających, że po Bogu najważniejsza jest Polska.
 • Ludobójstwo jest najgorszą zbrodnią, musi więc być piętnowane zawsze i wszędzie. Niestety, zdarzają się przypadki, ostatnio zbyt często, zrzucania przez katów winy za zbrodnie przeciwko ludzkości na ofiary. Temu zjawisku trzeba zdecydowanie przeciwdziałać, tak jak i wszelkim innym próbom wypaczania historii. Bulwersującą narody i powodującą powszechny sprzeciw jest praktyka nazywania np. niemieckich obozów koncentracyjnych „polskimi” czy „łotewskimi” obozami koncentracyjnymi. Praktyka ta miała miejsce m.in. w stosunku do obozów w Oświęcimiu, Treblince, Trawnikach, a ostatnio za sprawą dziennika „Die Welt” na Majdanku, który został nazwany „polskim obozem koncentracyjnym na Majdanku”. Biorąc pod uwagę, że w czasach II wojny światowej na terenach Rzeszy Niemieckiej i krajów podbitych działało ponad 12000 obozów koncentracyjnych i zagłady, w których zamordowano miliony ludzi, istnieje konieczność uporządkowania raz na zawsze nazewnictwa tych obozów. Czy Komisja Europejska dostrzega ten problem i jakie działania zamierza podjąć?
 • Trzeba wreszcie jasno powiedzieć, że wspólna polityka rolna w obecnym kształcie prowadzi do utraty bezpieczeństwa biologicznego Unii Europejskiej i do pogłębienia kryzysu żywnościowego na świecie. Ograniczenia w produkcji rolnej, nakazy, zakazy, kwoty i kontyngenty prowadzą do dalszego zmniejszenia zasobów żywności, zwłaszcza w krajach nowo przyjętych. Na przykład Polska przed rozpoczęciem procesu integracyjnego z Unią Europejską produkowała drugie tyle żywności, jak teraz. Dziś też produkowałaby dużo więcej, gdyby jej to umożliwiono. Wniosek jest bardzo prosty: skoro brakuje żywności, to pozwólmy ją produkować tym, którzy mają do tego możliwości, a więc nowym krajom członkowskim.
 • Trzy czwarte dopłat idzie do wielkich gospodarstw, a tylko jedna czwarta do rodzinnych, co jest nieracjonalne. W innych krajach Unii Europejskiej zwiększa się powierzchnię upraw, a w Polsce trwa zalesianie gruntów rolnych. W Unii zwiększa się kwoty mleczne, a u nas nie widać działań wychodzących naprzeciw postulatów rolników.
 • Ugrupowania chrześcijańsko-ludowo-narodowe nie potrafią wyłonić jednego wspólnego kandydata, mimo że liberałowie opanowali już administrację państwową, tj. sejmową, senacką, rządową, a ostatnio po katastrofie pod Smoleńskiem, również prezydencką, wojskową i skupioną w ważnych urzędach centralnych.
 • W pierwszej turze wyborów Stronnictwo „Piast” zdecydowanie poparło Jarosława Kaczyńskiego. Cieszy nas, że uzyskał on najlepsze wyniki w okręgach, w których Stronnictwo „Piast” odgrywa znaczącą rolę. Zwracam się więc do wszystkich członków i sympatyków „Piasta” o aktywny udział również w drugiej turze wyborów prezydenckich i oddanie głosu na Jarosława Kaczyńskiego.
 • Z moich okazjonalnych kontaktów wynika, że Jan Kobylański wykazuje bardzo silną narodowo-patriotyczną postawę i gotów jest świadczyć dla Polski i prawdy. Upowszechnianie informacji o jego szczególnej zawziętości, nienawiści czy antysemityzmie, w moim przekonaniu jest całkowitym nieporozumieniem. Widziałem tego człowieka, rozmawiałem z nim i nic takiego nie miało miejsca. Natomiast ostatnio mamy zbyt dużo ataków na osoby wykazujące narodowe postawy. To świadczy o tym, że w sposób niebezpieczny rozwija się antypolonizm.
  • Źródło: Dwie laleczki od Kobylańskiego, kurierlubelski.pl
  • Zobacz też: Jan Kobylański