Przejdź do zawartości

Wikicytaty:Wikietykieta

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Ta strona zawiera zalecenia obowiązujące na Polskich Wikicytatach. Przedstawia ona standardy zachowań, z którymi zgadza się wielu redaktorów. Mimo, iż dobrze jest ich przestrzegać, nie stanowią oficjalnych zasad. Możesz śmiało modyfikować tę stronę, ale upewnij się, że wprowadzone zmiany mają aprobatę społeczności.

Skrót:
{{{1}}}

Ludzie pracujący na Wikicytatach mają różne charaktery, poglądy i pochodzenie. Dlatego czasem dochodzi do konfliktów między użytkownikami. Poniższe zasady powstały po to, by rozwiązanie tych konfliktów przebiegało w sposób łatwy, szybki i kulturalny.

Podstawowe zasady przyzwoitego zachowania na Wikicytatach[edytuj]

  • Zakładaj dobrą wolę drugiej strony – Ludzie są dobrzy z natury. Osoba, z którą dyskutujesz, z pewnością również działa w dobrej wierze.
  • Pochwal, zanim skrytykujesz – Dyskusję zaczynaj zawsze od jakiejś pochwały. Gdy tak zrobisz, krytykowana osoba nie odbierze krytyki jako osobistego ataku i będzie bardziej skłonna zareagować pozytywnie na samą krytykę.
  • Usuwaj starą krytykę – Gdy osoba przez Ciebie krytykowana przyjęła do wiadomości krytykę i pozytywnie na nią zareagowała, usuń z tekstu dyskusji słowa dawnej krytyki lub ewentualnie streść ją do absolutnego minimum. Osoba krytykowana często nie ma śmiałości zrobić tego za Ciebie.
  • Mów jak najczęściej miłe rzeczy – Strony dyskusyjne nie służą wyłącznie do sporów. Jeśli uznałeś jakiś artykuł za szczególnie ciekawy, nie wstydź się napisać o tym w dyskusji.
  • Krytykuj za pomocą pytań – Zamiast stwierdzać po prostu, że dana osoba jest w błędzie, można ją spytać, czy jest pewna, że ma rację. Np.: zamiast pisać "Rower nie musi być koniecznie jednośladem!", można napisać "Czy słyszałeś o tym, że niektóre rowery poziome mają trzy koła?"
  • Pisz w pierwszej osobie – Pamiętaj, że krytykując kogoś, wyrażasz tylko swoje zdanie. Dlatego lepiej jest krytykować, pisząc "Moim zdaniem to nie jest prawda" niż "Wszystkim wiadomo, że to nieprawda".
  • Nie pisz nigdy w drugiej osobie – Zdania w rodzaju "Słuchaj, nie masz racji", są szczególnie przykre, bo są odbierane jako atak osobisty. Ogólnie unikaj atakowania osób – dyskutuj zawsze tylko o poglądach.
  • Daj do zrozumienia, że dotarły do Ciebie argumenty – Zanim zaczniesz krytykować, napisz, że rozumiesz argumenty osoby krytykowanej (nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz). Nie pisz "To nieprawda że...", tylko "Rozumiem Twoje argumenty, ale się z nimi nie zgadzam, bo..."
  • Moderuj zbyt gorące dyskusje – Jeśli widzisz, że dyskusja dwóch osób wkracza w niebezpieczną fazę, włącz się w nią jako bezstronny moderator. Wypunktuj im wyraźnie różnice i podobieństwa ich stanowisk oraz zaproponuj koniec dyskusji, jeśli ta się kręci w kółko.
  • Nie angażuj się przesadnie – Pamiętaj, to jest kolekcja cytatów, a nie forum dyskusyjne. Jeśli dyskusja stała się zbyt gorąca, spróbuj zaniechać dalszej i napisz jakieś inne hasło.