Przejdź do zawartości

Wikicytaty:Zasady i zalecenia

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

W trosce o to, aby proces tworzenia Wikicytatów odbywał się w sposób sprawny, zgodny i w przyjaznej atmosferze, społeczność użytkowników ustala wspólnie obowiązujące w ramach tego projektu zasady i zalecenia. Są one ustalane na drodze konsensusu, do którego oceny mogą czasem służyć głosowania lub sondaże.

Lista propozycji zasad i zaleceń znajduje się w kategorii Propozycje zasad lub zaleceń Wikicytatów.

Zasady Wikicytatów[edytuj]

Zasady to obowiązujące w Wikicytatach reguły, w większości stanowiące fundamentalne podstawy działania tego projektu. Nieprzestrzeganie ich najprawdopodobniej spotka się ze sprzeciwem społeczności. Może on przybrać formę upomnień, czasowych blokad nakładanych przez administratorów lub permenentnym banem i wykluczeniem z uczestnictwa w projekcie (w przypadkach skrajnego i powtarzającego się naruszania zasad).

Do Zasad należą między innymi:

Pełna lista Zasad znajduje się w kategorii Zasady Wikicytatów.

Zalecenia Wikicytatów[edytuj]

Zalecenia to aprobowane i zalecane przez społeczność zachowania. Mają wskazywać drogę. Za nie przestrzeganie ich nie grożą raczej żadne sankcje, ale dobrze jest postępować zgodnie z nimi, gdyż poprawia to jakość współpracy.

Do Zaleceń należą między innymi:

  • Wikietykieta (Uwaga: pewne części Wikietykiety są w istocie nie spisanymi jak dotąd Zasadami, pojawią się one w powyższej sekcji za jakiś czas)

Pełna lista Zaleceń znajduje się w kategorii Zalecenia Wikicytatów.

Zmiany Zasad i zaleceń[edytuj]

Tak samo jak artykuły, Zasady i zalecenia także mogą się zmieniać. Na projekcie wiki nic nigdy nie jest wieczne i niezmienne. W przeciwieństwie jednak do zwykłych artykułów, zmiany w Zasadach i zaleceniach należy wprowadzać tylko wówczas, gdy ma się pewność, że społeczność te zmiany zaakceptuje.

Dobrze jest przed wprowadzeniem zmian zapytać użytkowników, co o nich sądzą. Można to zrobić na stronie dyskusji odpowiedniego artykułu.