Przejdź do zawartości

Wikicytaty:Nazwa użytkownika

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Ta strona zawiera oficjalne zasady polskich Wikicytatów. Zostały one zaakceptowane przez ich użytkowników i uważane są za standard, którego winni przestrzegać inni. Możesz śmiało modyfikować tę stronę, ale upewnij się, że wprowadzone zmiany mają aprobatę społeczności.

Skrót:
{{{1}}}

Tworząc nowe konto należy wybrać nazwę użytkownika (login). Na tej stronie znajdą się wskazówki i zasady dotyczące wyboru nazwy użytkownika.

Do czego służą nazwy użytkownika?[edytuj]

Twoja nazwa użytkownika będzie przypisana wszystkim edycjom jakie wykonasz będąc zalogowanym. Pozwala to na identyfikację ciebie jako autora. Licencja GFDL, na której dostępne są Wikicytaty, zachęca do uznawania wkładu autorów. Podanie twojej nazwy użytkownika jest sposobem wyrażenia tego uznania.

Inne powody, dla których warto posiadać nazwę użytkownika i konto podano na stronie Pomoc:Korzyści z utworzenia konta.

Wybór nazwy użytkownika[edytuj]

Wybór nazwy użytkownika jest sprawą całkowicie dowolną. Może ona zawierać zarówno personalia użytkownika, jego pseudonim, jak i streszczać zainteresowanie, może również być całkowicie przypadkowa. Pamiętać jednak należy, aby nazwa była właściwa (patrz: niżej).

Niewłaściwe nazwy użytkownika[edytuj]

Nazwa użytkownika jest sprawą dowolną każdego edytora, ale nie pozostaje bez ograniczeń. Nazwa użytkownika musi być właściwa. Większość nowych użytkowników się do tego dostosowuje, ale wciąż zdarzają się nieprzyjemne przypadki nazw niewłaściwych.

Niewłaściwa nazwa użytkownika to taka, która:

  • zawiera wulgaryzmy, wyrażenia powszechnie uważane za niestosowne, sformułowania obraźliwe. Kwalifikują się pod to także skrótowce (np. HWDP).
  • zawiera skróconą formę reklamy (np. adres strony internetowej).
  • jest za długa.
  • jest nieczytelna – przypadkowe ciągi znaków, pisanie kilku wyrazów bez pauz, nieznane słowa itp.
  • zawiera niedopuszczalne znaki (@, #, $, %, ^, &, * itp.)
  • jest myląca (np. zawiera same liczby, co wskazuje na numer IP, a nie nazwę użytkownika)
  • zawiera nazwę funkcji, którą można objąć na Wikicytatach (np. administrator)
  • jest zbyt podobna do nazwy innego użytkownika
  • jest tylko przekierowaniem do innej strony

itp., itd.

Posiadanie niewłaściwej nazwy użytkownika zazwyczaj skutkuje bezterminowym zablokowaniem konta. W innym przypadku trzeba jak najszybciej zmienić swoją nazwę użytkownika. O dokładną instrukcję należy zwracać się do administratora.

Usunięcie konta[edytuj]

Na Wikicytatach nie istnieje możliwość usunięcia konta użytkownika. Jeśli jednak z jakichś powodów nie chcesz, by twoja nazwa użytkownika była obecna na Wikicytatach, możesz poprosić biurokratę o jego zmianę.

Zobacz też: Right to vanish (Prawo do zniknięcia, tekst w języku angielskim)

Zobacz też[edytuj]