Przejdź do zawartości

Wiesław Ochman

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Odznaczenie Wiesława Ochmana przez Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001)

Wiesław Ochman (ur. 1937) – polski śpiewak operowy (tenor liryczny).

  • Gdy zaczynałem swoją przygodę z operą, to musiałem przechodzić przez swoiste „sito eliminacyjne”, tzn. w PAGART-cie była komisja złożona z trzech osób: przedstawiciela Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Kultury i PAGART-u i to oni decydowali o tym, czy mogę jechać zagranicę czy nie. Zawsze trzeba było mieć wszystkie dokumenty i wizy przygotowane. W czasach PRL-u, wszyscy artyści z Polski, którzy „na Zachodzie” robili karierę, musieli umieć dwa razy więcej niż „miejscowi artyści”. Tylko w ten sposób można się było wybić. Obecnie, by podróżować wystarczy mieć paszport. Świat dla Polaków jest otwarty.
  • Konkurs Wokalny im. St. Moniuszki należy do najtrudniejszych na świecie. Uczestnik musi przygotować repertuar od baroku po muzykę współczesną, a ostatni etap zaśpiewać z orkiestrą. Porównać go można jedynie do równie trudnego konkursu wokalnego im. Adama Didura, który odbywa się w Operze Śląskiej.
  • Pęd do sukcesu to worek, który człowiek bierze sobie na plecy. Najważniejsza jest świadomość własnych możliwości. Nie ma śpiewaka, który potrafiłby wszystko, Plácido Domingo to wyjątek. Warto też być życzliwym dla partnerów.
  • Urodziłem się w Warszawie, na Pradze, ale gdybym wiedział, że spotkam się z tak wielką sztuką, chciałbym urodzić się w Sanoku.
    • Opis: o twórczości Zdzisława Beksińskiego.
    • Źródło: Beksiński jak stare wino, „Tygodnik Sanocki” nr 24 (553), 14 czerwca 2002.
    • Zobacz też: Zdzisław Beksiński, Sanok, Praga, Warszawa